Hocus-Pocus-620

*Updated with new film and TV show listings.* Happy October, everyone! Our favorite month is finally upon us, which means everyone is getting into the Halloween spirit, especially when it comes to upcoming TV programming over the next 31 days. Trying to keep track of everything that’s playing throughout October can be a hellish affair, so once again Daily Dead is here to help make sure you know about everything Halloween-related hitting cable and network airwaves over the coming weeks.

* ALL UPDATED & ADDITIONAL LISTINGS ARE IN BOLD (all times listed are ET/PT)*

Thursday, October 1st

9:00am – Halloween Crazier (Travel Channel)

10:00am – Halloween Craziest (Travel Channel)

4:00pm – Firestarter (AMC)

6:00pm – The Last Exorcism (Syfy)

6:30pm – Pet Sematary (AMC)

8:00pm – My Babysitter’s a Vampire (Disney)

8:30pm – Stephen King’s Thinner (AMC)

10:00pm – Dominion Season 3 Finale (Syfy)

10:30 pm – Cujo (AMC)

Friday, October 2nd

12:30am – Silver Bullet (AMC)

2:30am – Riding the Bullet (AMC)

11:45am – Tremors 2: Aftershocks (AMC)

2:00pm – Pet Sematary (AMC)

4:00pm – Cujo (AMC)

6:00pm – Stephen King’s Thinner (AMC)

8:00pm – The Shining (AMC)

8:00pm – Two on a Guillotine (TCM)

8:00pm – Men in Black II (Syfy)

8:00pm – Jessie: The Ghostess with the Mostest (Disney)

8:30pm  Girl Meets World: Girl Meets World of Terror 2 (Disney)

9:00pm – I Didn’t Do It: Bite Club (Disney)

9:25pm – Mickey Mouse: Black and White (Disney)

10:00pm – House on Haunted Hill (TCM)

10:00pm – Z Nation (Syfy)

11:30pm – The Haunting (TCM)

Saturday, October 3rd

1:30am – The House of Seven Corpses (TCM)

3:30am – House of Dark Shadows (TCM)

11:00am – Roseanne: Halloween V (TV Land)

11:30am – The Shining (AMC)

12:00pm – Halloween Crazy (Travel Channel)

1:00pm – Halloween Crazier (Travel Channel)

3:00pm – Predator (AMC)

4:00pm – Beneath the Planet of the Apes (TCM)

5:45pm – 2010 (TCM)

7:00pm – I Am Legend (Syfy)

8:00pm – Independence Day (AMC)

9:00pm – Night of the Wild (Syfy)

11:00pm – The Wolfman (2010) (Syfy)

11:00pm – Independence Day (AMC)

Sunday, October 4th

2:00am – The Last House on the Left (2009) (AMC)

2:15am – Rattlers (TCM)

3:45am – The Swarm (TCM)

5:45am – Stephen King’s Thinner (AMC)

7:45am – Predator (AMC)

12:45pm – Terminator Salvation (AMC)

2:00pm – Hush…Hush, Sweet Charlotte (TCM)

5:00pm – Halloween’s Most Extreme (Travel Channel)

6:00pm – Halloween Tricked Out (Travel Channel)

8:00pm – Orphan (Syfy)

8:00pm – K.C. Undercover: All Howl’s Eve (Disney)

8:30pm – Best Friends Whenever: Cyd and Shelby’s Haunted Escape (Disney)

9:00pm – Fear the Walking Dead (AMC)

9:00pm – Halloween Wars Season Premiere (Food Network)

9:00pm – Austin & Ally: Scary Spirits & Spooky Stories (Disney)

9:30pm – Liv and Maddie: Haunt-A-Rooney (Disney)

10:30pm – Fright Night (2011) (Syfy)

Monday, October 5th

9:00am – Cujo (AMC)

11:00am – Jeepers Creepers 2 (AMC)

1:00pm – The League of Extraordinary Gentlemen (AMC)

3:30pm – Predator 2 (AMC)

8:00pm – Outrageous Halloween (Food Network)

8:00pm – Girl Vs. Monster (Disney)

9:00pm – Blade II (Syfy)

9:00pm – Halloween Baking Championship (Food Network)

11:30pm – Blade: Trinity (Syfy)

Tuesday, October 6th

9:30am – Doomsday (AMC)

6:30pm – Blade: Trinity (Syfy)

9:00pm – Face Off (Syfy)

9:00pm – Scream Queens (FOX)

10:00pm – A CHOPPED Halloween (Food Network)

Wednesday, October 7th

2:00am – Doomsday (AMC)

9:00am – The Matrix Reloaded (AMC)

12:00pm – The Matrix Revolutions (AMC)

6:00pm – Mostly Ghostly (Disney)

6:00pm – The Walking Dead Season 2 Mini-Marathon (until 12:00am) (AMC)

7:50pm – Mostly Ghostly 2 (Disney)

9:00pm – Ghost Hunters (Syfy)

10:00pm – American Horror Story Season Five Premiere (FX)

10:00pm – Paranormal Witness (Syfy)

Thursday, October 8th

2:00am – Unbreakable (AMC)

9:00am – Halloween Night Frights (Travel Channel)

10:00am – Halloween Fright House: Secrets Revealed (Travel Channel)

12:00pm – America’s Scariest Halloween Attractions 3 (Travel Channel)

1:00pm – Halloween Crazy (Travel Channel)

2:00pm – Halloween’s Most Extreme (Travel Channel)

3:00pm – Mysteries at the Museum Halloween Edition (Travel Channel)

6:00pm – The Wraith (Syfy)

6:00pm – The Walking Dead Season 3 Mini-Marathon (until 12:00am) (AMC)

10:00pm – Haven Season 5 Premiere (Syfy)

Friday, October 9th

6:00pm – The Walking Dead Seasons 3/4 Mini-Marathon (until 12:00am) (AMC)

7:30pm – Insidious (Syfy)

8:00pm – Mad Love (TCM)

8:00pm – Invisible Sister (Disney)

9:30pm – The Beast with Five Fingers (TCM)

10:00pm – Z Nation (Syfy)

10:00pm – The Enfield Haunting: Part One (A&E)

11:15pm – Hands of a Stranger (TCM)

Saturday, October 10th

1:00am – The Brain That Wouldn’t Die (TCM)

2:30am – Corruption (TCM)

4:15am – Eyes Without a Face (TCM)

11:45am – X The Unknown (TCM)

12:00pm – Halloween Tricked Out (Travel Channel)

12:30pm – The Walking Dead Season 4 Mini-Marathon (until 3:30 am) (AMC)

1:00pm – Halloween’s Most Extreme (Travel Channel)

6:30pm – Insidious Chapter 2 (SyFfy)

9:00pm – Ominous (Syfy)

11:00pm – Drive Angry (Syfy)

Sunday, October 11th

4:30am – The Walking Dead Season 5 Mini-Marathon (until 8:30pm) (AMC)

11:30am – The Haunting in Connecticut 2 (Syfy)

1:30pm – 6 Souls (Syfy)

4:00pm – Insidious Chapter 2 (Syfy)

6:00pm – Halloween Fright House: Secrets Revealed (Travel Channel)

6:30pm – 1408 (Syfy)

8:00pm – Disney Pixar’s Monster University (Disney)

9:00pm – The Walking Dead Season Premiere (AMC)

9:00pm – The Conjuring (Syfy)

9:00pm – Halloween Wars (Food Network)

9:00pm – The Walking Dead Season 6 Premiere (AMC)

10:30pm – Talking Dead Season Premiere (AMC)

11:30pm – The Fog (2005) (Syfy)

Monday, October 12th

1:30am – Swamp Devil (Syfy)

6:00am – Cast a Dark Shadow (TCM)

9:30am – Suspicion (TCM)

11:00am – The Matrix Reloaded (AMC)

11:30am – Strangers on a Train (TCM)

1:30pm – Dial M for Murder (TCM)

6:30pm – The Conjuring (Syfy)

9:00pm – Orphan (Syfy)

Tuesday, October 13th

2:00am – The Matrix Reloaded (AMC)

11:00am – The Matrix Revolutions (AMC)

2:00pm – The Day the Earth Stood Still (AMC)

6:30pm – Orphan (Syfy)

9:00pm – Face Off (Syfy)

9:00pm – Scream Queens (FOX)

Wednesday, October 14th

12:00am – A Clockwork Orange (TCM)

2:30am – Time After Time (TCM)

2:30am – The Day the Earth Stood Still (AMC)

4:30am – Hands of the Ripper (TCM)

9:00pm – Ghost Hunters (Syfy)

10:00pm – Paranormal Witness (Syfy)

10:00pm – American Horror Story (FX)

Thursday, October 15th

9:00am – A Monster in Malibu (Travel Channel)

9:00am – Unbreakable (AMC)

10:00am – Horrors for Houston (Travel Channel)

6:00pm – Hostel Part II (Syfy)

6:00pm – Mysteries at the Museum Halloween Edition (Travel Channel)

10:00pm – Haven (Syfy)

10:30pm – Terminator 3: Rise of the Machines (AMC)

Friday, October 16th

3:00am – Doomsday (AMC)

9:00am – Doomsday (AMC)

5:00pm – Halloween (2007) (IFC)

6:00pm – The Crazies (2010) (Syfy)

7:00pm – Terminator 3: Rise of the Machines (AMC)

8:00pm – The Nanny (TCM)

8:00pm – I Am Legend (Syfy)

9:30pm – Terminator Salvation (AMC)

9:45pm – The Bad Seed (TCM)

10:00pm – The Enfield Haunting: Part Two (A&E)

10:00pm – Z Nation (Syfy)

10:15pm – Halloween (2007) (IFC)

Saturday, October 17th

12:00am – Children of the Damned (TCM)

1:45am – Village of the Damned (TCM)

3:15am – Curse of the Cat People (TCM)

4:00am – Iron Chef America: Halloween Combinations (Food Network)

4:30am – Saturday Night Live: Halloween Special (VH1)

10:00am – Mysteries at the Museum Halloween Edition (Travel Channel)

11:00am – Saturday Night Live: Halloween Special (VH1)

12:00pm – Halloween Fright House: Secrets Revealed (Travel Channel)

12:00pm – America’s Scariest Halloween Attractions 3 (Travel Channel)

5:00pm – Roseanne Halloween Marathon (runs until 8 pm) (TV Land)

6:30pm – Blade: Trinity (Syfy)

8:00pm – Nickelodeon’s Ultimate Halloween Costume Party (TV Land)

9:00pm – They Found Hell (Syfy)

10:30pm – Constantine (AMC)

11:00pm – Silent Hill: Revelation (Syfy)

Sunday, October 18th

3:30am – Jason X (AMC)

4:15am – Heavy Metal (TCM)

9:00am – Constantine (AMC)

11:30am – Resident Evil (AMC)

1:30pm – Resident Evil: Apocalypse (AMC)

3:00pm – Halloween Crazy (Travel Channel)

3:30pm – Resident Evil: Extinction (AMC)

5:30pm – Resident Evil: Afterlife (AMC)

6:00pm – Halloween Tricked Out (Travel Channel)

6:30pm – Underworld (Syfy)

9:00pm – The Walking Dead (AMC)

9:00pm – Underworld: Evolution (Syfy)

9:00pm – Halloween Wars (Food Network)

9:00pm – Halloween’s Most Extreme (Travel Channel)

9:00pm – The Walking Dead (AMC)

10:00pm – Talking Dead (AMC)

11:00pm – Underworld: Rise of the Lycans (Syfy)

Monday, October 19th

12:00am – Halloween’s Most Extreme (Travel Channel)

9:00am – Halloween (AMC)

11:00am – Halloween II (AMC)

1:00pm – Halloween 4: The Return of Michael Myers (AMC)

1:30pm – Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (ABC Family)

3:00pm – Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (AMC)

5:00pm – Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (ABC Family)

5:00pm – Halloween 6: The Curse of Michael Myers (AMC)

7:00pm – Underworld: Evolution (Syfy)

7:00pm – Halloween: Resurrection (AMC)

9:00pm – Hocus Pocus (ABC Family)

9:00pm – Halloween (AMC)

9:00pm – Underworld: Rise of the Lycans (Syfy)

11:00pm – Halloween II (AMC)

Tuesday, October 20th

12:00am – Tim Burton’s Corpse Bride (ABC Family)

1:00am – Halloween 4: The Return of Michael Myers (AMC)

3:00am – Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (AMC)

5:00am – Jet Attack (AMC)

9:00am – War of the Colossal Beast (AMC)

10:00am – Freddy’s Dead: The Final Nightmare (AMC)

12:00pm – Pet Sematary (AMC)

2:00pm – Stephen King’s Thinner (AMC)

4:00pm – Tim Burton’s Corpse Bride (ABC Family)

4:00pm – Cujo (AMC)

6:00pm – Hocus Pocus (ABC Family)

6:00pm – Tremors (AMC)

7:00pm – Men in Black II (Syfy)

8:00pm – Tremors 2: Aftershocks (AMC)

8:00pm – It’s the Great Pumpkin, Charlie Brown (ABC)

9:00pm – Stitchers 2015 Halloween Special (ABC Family)

9:00pm – Face Off (Syfy)

9:00pm – Scream Queens (FOX)

10:15pm – Tremors 3: Back to Perfection (AMC)

11:00pm – Chopped After Hours Revisits Halloween (Food Network)

Wednesday, October 21st

12:00am – Casper (ABC Family)

12:33am – Friends: Halloween Episode (Nickelodeon)

12:45am – Tremors 4: The Legend Begins (AMC)

3:15am – Pet Sematary (AMC)

5:15am – Violent Midnight (AMC)

5:30am – War of the Colossal Beast (AMC)

5:45am – Corridors of Blood (AMC)

7:30am – Buffy the Vampire Slayer: Halloween Episode (Season 2) (FX)

9:00am – Firestarter (AMC)

11:00am – Halloween Tricked Out (Travel Channel)

11:30am – The Shining (AMC)

12:00pm – Halloween’s Most Extreme (Travel Channel)

1:00pm – Halloween Crazy (Travel Channel)

2:00pm – Halloween Crazier (Travel Channel)

3:00pm – House of Wax (2005) (AMC)

5:00pm – Casper (ABC Family)

5:30pm – The Last House on the Left (2009) (AMC)

7:00pm – The Addams Family (ABC Family)

8:00pm – Hellevator Premiere (GSN)

8:00pm – The Amityville Horror (1979) (AMC)

9:00pm – Addams Family Values (ABC Family)

9:00pm – Ghost Hunters (Syfy)

10:00pm – Paranormal Witness (Syfy)

10:00pm – American Horror Story (FX)

10:30pm – Amityville II: The Possession (AMC)

Thursday, October 22nd

12:00am – I Know What You Did Last Summer (ABC Family)

1:00am – Amityville 3-D (AMC)

3:00am – Candyman: Farewell to the Flesh (AMC)

9:00am – Amityville 3-D (AMC)

9:00am – KISS Rocks The Beast (Travel Channel)

10:00am – Demon Dogs & Hell Hounds (Travel Channel)

11:00am – Jeepers Creepers 2 (AMC)

1:00pm – Scream 2 (AMC)

3:30pm – Scream 4 (AMC)

4:00pm – The Addams Family (ABC Family)

6:00pm – Child’s Play (AMC)

6:00pm – Addams Family Values (ABC Family)

6:00pm – Halloween: The Inside Story (Reelz Channel)

6:00pm – Lost Boys: The Thirst (Syfy)

8:00pm – Seed of Chucky (AMC)

8:00pm – The Hunger Games (ABC Family)

10:00pm – Child’s Play (AMC)

10:00pm – Haven (Syfy)

Friday, October 23rd

12:00am – Seed of Chucky (AMC)

12:00am – I Still Know What You Did Last Summer (ABC Family)

2:00am – Shaun of the Dead (AMC)

4:00am – Silver Bullet (AMC)

5:00am – Halloween: The Inside Story (Reelz Channel)

9:00am – Scream 4 (AMC)

11:30am – Jason X (AMC)

1:30pm – Resident Evil (AMC)

2:30pm – Parks and Recreation: Halloween Episode (Season 5) (FXX)

3:30pm – Resident Evil: Apocalypse (AMC)

5:30pm – The Hunger Games (ABC Family)

5:30pm – Resident Evil: Extinction (AMC)

6:00pm – Mal-O-Ween Marathon (through 10:00pm) (Disney)

7:30pm – Halloween II (AMC)

8:00pm – The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (Syfy)

8:00pm – Dr. Jekyll & Mr. Hyde (TCM)

8:30pm – Sleepy Hollow (ABC Family)

10:00pm – Day of the Dead (AMC)

10:00pm – Z Nation (Syfy)

10:00pm – The Enfield Haunting: Part Three (A&E)

10:00pm – Mysteries at the Museum Halloween Edition (Travel Channel)

10:30pm – The Hunchback of Notre Dame (TCM)

Saturday, October 24th

12:00am – Matilda (ABC Family)

12:45am – The Fall of the House of Usher (TCM)

1:00am – Mysteries at the Museum Halloween Edition (Travel Channel)

2:00am – The Picture of Dorian Gray (TCM)

4:00am – The Curse of Frankenstein (TCM)

7:00am – Day of the Dead (AMC)

7:00am – Matilda (ABC Family)

9:00am – ParaNorman (ABC Family)

9:00am – Resident Evil (AMC)

9:45am – Halloween (2007) (IFC)

11:00am – Tim Burton’s Corpse Bride (ABC Family)

11:00am – Resident Evil: Apocalypse (AMC)

1:00pm – The Nightmare Before Christmas (ABC Family)

1:00pm – Tremors (AMC)

2:30pm – Casper (ABC Family)

3:00pm – Child’s Play (AMC)

4:30pm – The Addams Family (ABC Family)

5:00pm – Seed of Chucky (AMC)

6:30pm – Addams Family Values (ABC Family)

6:30pm – Orphan (Syfy)

7:00pm – Leprechaun (AMC)

8:30pm – Disney/Pixar’s Monsters University (ABC Family)

9:00pm – The Hollow (Syfy)

9:00pm – Leprechaun 2 (AMC)

11:00pm – Disney/Pixar’s Toy Story OF TERROR! (ABC Family)

11:00pm – Leprechaun 3 (AMC)

11:00pm – The Fog (2005) (Syfy)

11:30pm – Hocus Pocus (ABC Family)

Sunday, October 25th

1:00am – Leprechaun 4 in Space (AMC)

3:00am – Re-Animator (AMC)

6:00am – Freddy’s Dead: The Final Nightmare (AMC)

7:00am – ParaNorman (ABC Family)

8:00am – House of Wax (2005) (AMC)

9:00am – Tim Burton’s Corpse Bride (ABC Family)

10:00am – Mysteries at the Museum Halloween Edition (Travel Channel)

10:30am – Jeepers Creepers 2 (AMC)

11:00am – Tim Burton’s The Nightmare Before Christmas (ABC Family)

12:30pm – Casper (ABC Family)

12:30pm – Friday the 13th (2009) (AMC)

2:30pm – The Addams Family (ABC Family)

2:30pm – A Nightmare on Elm Street (2010) (AMC)

4:30pm – Freddy vs. Jason (AMC)

4:30pm – Addams Family Values (ABC Family)

6:30pm – Disney/Pixar’s Toy Story OF TERROR! (ABC Family)

7:00pm – Disney/Pixar’s Monsters University (ABC Family)

7:00pm – The Hollow (Syfy)

7:30pm – Bob’s Burgers Halloween Episode (Fox)

8:00pm – The Simpson’s Treehouse of Horror XXVI (Fox)

8:30pm – Brooklyn Nine-Nine Halloween Episode (Fox)

9:00pm – Family Guy Halloween Episode (Fox)

9:00pm – The Cabin in the Woods (Syfy)

9:00pm – The Walking Dead (AMC)

9:00pm – Halloween Wars (Food Network)

9:45pm – Hocus Pocus (ABC Family)

11:00pm – Blade: Trinity (Syfy)

Monday, October 26th

9:00am – Scream 4 (AMC)

11:30am – The Last House of the Left (2009) (AMC)

2:00pm – Halloween II (AMC)

4:30pm – Constantine (AMC)

5:30pm – Sleepy Hollow (ABC Family)

6:00pm – Halloweentown (Disney)

6:30pm – Blade: Trinity (Syfy)

7:00pm – Predator (AMC)

7:35pm – Halloweentown 2: Kalabar’s Revenge (Disney)

9:00pm – Disney/Pixar’s Toy Story OF TERROR! (ABC Family)

9:00pm – I Am Legend (Syfy)

9:30pm – Tim Burton’s The Nightmare Before Christmas (ABC Family)

9:30pm – Predator 2 (AMC)

10:00pm – Trick or Sweet (Food Network)

Tuesday, October 27th

12:00am – Tim Burton’s Frankenweenie (ABC Family)

1:00am – A Nightmare on Elm Street (2010) (AMC)

3:00am – Freddy vs. Jason (AMC)

6:15am – Eye of the Devil (TCM)

9:00am – Freddy vs. Jason (AMC)

11:00am – Resident Evil: Extinction (AMC)

1:00pm – Constantine (AMC)

3:30pm – Predator (AMC)

4:00pm – Tim Burton’s Frankenweenie (ABC Family)

6:00pm – Tim Burton’s The Nightmare Before Christmas (ABC Family)

6:00pm – Friday the 13th (AMC)

6:00pm – I Am Legend (Syfy)

7:30pm – Disney/Pixar’s Toy Story OF TERROR! (ABC Family)

8:00pm – Friday the 13th Part 2 (AMC)

9:00pm – Hocus Pocus (ABC Family)

9:00pm – Face Off (Syfy)

9:00pm – Scream Queens (FOX)

10:00pm – Friday the 13th Part III (AMC)

Wednesday, October 28th

12:00am – ParaNorman (ABC Family)

12:00am – Friday the 13th: The Final Chapter (AMC)

2:00am – Friday the 13th: A New Beginning (AMC)

4:00am – Friday the 13th Part VI: Jason Lives (AMC)

9:00am – Friday the 13th Part VII: The New Blood (AMC)

11:00am – Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan (AMC)

1:00pm – Jason Goes to Hell: The Final Friday (AMC)

3:00pm – Jason X (AMC)

4:00pm – ParaNorman (ABC Family)

5:00pm – Friday the 13th (2009) (AMC)

6:00pm – Hocus Pocus (ABC Family)

7:00pm – Halloween (AMC)

8:15pm – Dark Shadows (ABC Family)

8:45pm – The Adventures of Ichabod and Mr. Toad (TCM)

9:00pm – Ghost Hunters (Syfy)

9:00pm – Halloween II (AMC)

10:00pm – Paranormal Witness (Syfy)

10:00pm – American Horror Story (FX)

11:00pm – Halloween III: Season of the Witch (AMC)

11:15pm – Escape to Witch Mountain (TCM)

Thursday, October 29th

12:00am – Casper (ABC Family)

1:00am – Halloween 4: The Return of Michael Myers (AMC)

1:00am – Lonesome Ghosts (Short Film) (TCM)

1:15am – Frankenweenie (Short Film) (TCM)

2:00am – Mr. Boogedy (TCM)

3:00am – The Ghosts of Buxley Hall (TCM)

3:00am – Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (AMC)

5:00am – Return from Witch Mountain (TCM)

7:45am – Freaks (TCM)

9:00am – Spooks & Chills Marathon (runs through 10:00pm) (Disney)

9:15am – The Devil-Doll (TCM)

10:00am – Halloween 6: The Return of Michael Myers (AMC)

10:45am – House on Haunted Hill (TCM)

12:00pm – Halloween: Resurrection (AMC)

12:15pm – Macabre (TCM)

1:00pm – Z Nation Marathon (SyFy)

1:45pm – Suspicion (TCM)

2:00pm – Halloween (AMC)

3:30pm – Stage Fright (TCM)

4:00pm – Halloween II (AMC)

5:00pm – Casper (ABC Family)

5:30pm – A Bucket of Blood (TCM)

6:00pm – Halloween III: Season of the Witch (AMC)

6:45pm – Little Shop of Horrors (TCM)

7:00pm – The Addams Family (ABC Family)

8:00pm – Halloween 4: The Return of Michael Myers (AMC)

9:00pm – Addams Family Values (ABC Family)

10:00pm – Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (AMC)

10:00pm – Haven (Syfy)

Friday, October 30th

12:00am – Hocus Pocus (ABC Family)

12:00am – Halloween 6: The Curse of Michael Myers (AMC)

2:00am – Halloween: Resurrection (AMC)

4:00am – Halloween (AMC)

8:15am – The Mummy (TCM)

9:45am – Dracula, Prince of Darkness (TCM)

10:00am – Halloween II (AMC)

11:30am – Frankenstein Created Woman (TCM)

12:00pm – Halloween III: Season of the Witch (AMC)

1:15pm – Dracula Has Risen from the Grave (TCM)

2:00pm – Halloween 4: The Return of Michael Myers (AMC)

2:30pm – The Addams Family (ABC Family)

3:00pm – Frankenstein Must Be Destroyed! (TCM)

4:00pm – Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (AMC)

4:30pm – Addams Family Values (ABC Family)

4:45pm – Crescendo (TCM)

6:00pm – Halloween 6: The Curse of Michael Myers (AMC)

6:15pm – Dracula A.D. (TCM)

6:30pm – Hocus Pocus (ABC Family)

7:30pm – Blade II (Syfy)

8:00pm – Cat People (TCM)

8:00pm – Halloween: Resurrection (AMC)

8:30pm – Poltergeist (ABC Family)

10:00pm – Halloween (AMC)

10:00pm – Z Nation (Syfy)

11:00pm – The Seventh Victim (TCM)

Saturday, October 31st

12:00am – Poltergeist II: The Other Side (ABC Family)

1:30am – The Ghost Ship (TCM)

2:00am – Rob Zombie’s Halloween II (AMC)

2:45am – The Body Snatcher (TCM)

4:15am – Isle of the Dead (TCM)

4:30am – Halloween II (AMC)

5:30am – Bedlam (TCM)

6:30am – Halloween III: Season of the Witch (AMC)

7:00am – Batman (ABC Family)

7:00am – Doctor X (TCM)

8:30am – Halloween 4: The Return of Michael Myers (AMC)

8:30am – White Zombie (TCM)

9:45am – Dementia 13 (TCM)

10:00am – Batman Returns (ABC Family)

10:30am – Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (AMC)

11:15am – The Fearless Vampire Killers (TCM)

12:30pm – Halloween 6: The Curse of Michael Myers (AMC)

12:30pm – Poltergeist (ABC Family)

1:15pm – Homicidal (TCM Family)

2:30pm – Halloween: Resurrection (AMC)

3:00pm – Sleepy Hollow (ABC Family)

3:00pm – The Tingler (TCM)

4:30pm – Halloween (AMC)

4:30pm – House of Wax (TCM)

5:30pm – Tim Burton’s The Nightmare Before Christmas (ABC Family)

6:15pm – The Devil’s Bride (TCM)

6:30pm – Halloween II (AMC)

6:30pm – Insidious Chapter 2 (SyFy)

7:00pm – Hocus Pocus (ABC Family)

8:00pm – The Picture of Dorian Gray (TCM)

8:30pm – Halloween III: Season of the Witch (AMC)

9:00pm – The Conjuring (Syfy)

9:15pm – Hocus Pocus (ABC Family)

10:00pm – Curse of the Demon (TCM)

10:30pm – Halloween 4: The Return of Michael Myers (AMC)

11:30pm – Sleepy Hollow (ABC Family)

11:30pm – Dead of Night (TCM)

12:30am – Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (November 1st) (AMC)

1:30am – Mark of the Vampire (November 1st) (TCM)

1:30am – Halloween (November 1st) (AMC)

3:30am – Halloween III: The Season of the Witch (November 1st) (AMC)

5:30am – The Last House on the Left (2009) (November 1st) (AMC)

8:00am – Doomsday (November 1st) (AMC)

Heather Wixson
About the Author - Heather Wixson

After falling in love with the horror genre at a very early age, Heather Wixson has spent the last decade carving out a name for herself in the genre world as a both a journalist and as a proponent of independent horror cinema. Wixson is currently the Managing Editor for DailyDead.com, and was previously a featured writer at DreadCentral.com and TerrorTube.com where her online career began; she’s also been a contributor at FEARnet as well as a panelist for several of their online programs.

Wixson recently finished her first book, Monster Squad: Celebrating the Artists Behind Cinema's Most Memorable Creatures, and is currently working on her second upcoming book project on special effects artists as well.