Mobile
Banner

*Updated on 10/20 with new film and TV show listings.* Happy autumn, readers! The best time of the year is finally upon us—the Halloween Season—and we’re back with our annual Halloween horrors viewing guide that should help you navigate the waters of all the fun horror-related movies, as well as television shows and specials, that are coming our way over the next month or so. This year’s guide is bigger and better than ever, as we’ve even gone through all the movie channel schedules to find all the great genre films that they’ll be playing throughout October.

*Note: All times listed are in Eastern Standard Time (EST).*

Friday, October 20th

1:00am – Joy Ride 3: Roadkill (SyFy)

1:10am – Fear (Flix)

1:25am – American Psycho II: All-American Girl (Cinemax)

2:15am – Hannibal (IFC)

2:50am – The Thing (1982) (Flix)

3:00am – Vampyre Nation (SyFy)

4:00am – The Monkey’s Paw (Chiller)

4:10am – 1408 (TMC)

6:00am – All Cheerleaders Die (Chiller)

6:00am – Hannibal Rising (IFC)

7:00am – The Sorcerer’s Apprentice (Freeform)

8:00am – 5 Senses of Fear (Chiller)

9:00am – The Gallows (AMC)

9:21am – Phantoms (Starz Encore)

10:00am – The Monkey’s Paw (Chiller)

12:00pm – All Cheerleaders Die (Chiller)

12:00pm – Haunted Mansion (Freeform)

12:20pm – Don’t Breathe (Starz)

1:00pm – The Texas Chain Saw Massacre (1974) (SyFy)

1:15pm – Death Becomes Her (TMC)

1:30pm – Big Trouble in Little China (IFC)

2:00pm – Beneath the Darkness (Chiller)

2:10pm – The Addams Family (Freeform)

4:00pm – Tucker & Dale vs. Evil (Chiller)

4:00pm – Evil Dead (El Rey)

4:15pm – Addams Family Values (Freeform)

4:44pm – Phantoms (Starz Encore)

5:00pm – The Faculty (SyFy)

5:40pm – I Am Legend (More Max)

6:00pm – Frankenstein’s Army (Chiller)

6:00pm – Evil Dead II (El Rey)

6:20pm – American Psycho (Cinemax)

6:20pm – Hocus Pocus (Freeform)

6:30pm – Liar, Liar, Vampire (Nickelodeon)

7:00pm – Texas Chainsaw (2013) (SyFy)

8:00pm – Beneath the Darkness (Chiller)

8:00pm – This is the End (FX)

8:00pm – Abraham Lincoln: Vampire Hunter (FXM)

8:30pm – Sleepy Hollow (Freeform)

8:30pm – The Shallows (Starz)

9:00pm – The Exorcist (Fox)

9:00pm – Quarantine (Starz Encore)

10:00pm – Tucker & Dale vs. Evil (Chiller)

10:00pm – King Kong (El Rey)

10:00pm – Resident Evil: Damnation (FUSE)

10:10pm – Abraham Lincoln: Vampire Hunter (FXM)

10:30pm – This is the End (FX)

11:10pm – Scream 2 (HBO2)

11:45pm – Shaun of the Dead (Flix)

12:00am – Frankenstein’s Army (Chiller)

12:00am – The Sorcerer’s Apprentice (Freeform)

Saturday, October 21st

1:00am – Resident Evil: Extinction (SyFy)

1:15am – The Exorcist (Cinemax)

2:00am – The Texas Chain Saw Massacre (El Rey)

2:00am – Resident Evil: Damnation (FUSE)

2:27am – The Funhouse (Starz Encore)

2:40am – Alien (More Max)

3:00am – Phone Booth (HBO Signature)

3:00am – Scary Movie 5 (MTV)

3:00am – Resident Evil: Apocalypse (SyFy)

4:00am – The Butcher (Chiller)

4:00am – Abraham Lincoln vs. Zombies (El Rey)

4:31am – Final Destination 2 (Starz)

4:40am – Tremors (More Max)

5:40am – Jaws: The Revenge (SHO2)

6:00am – Old 37 (Chiller)

6:45am – Big Trouble in Little China (IFC)

7:00am – Edward Scissorhands (Freeform)

8:00am – John Dies at the End (Chiller)

8:30am – The Hollow (SyFy)

9:30am – Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2 (Freeform)

10:00am – The Butcher (Chiller)

10:30am – Animal (SyFy)

11:10am – Open Water 2: Adrift (Flix)

11:30am – Fun Size (Freeform)

12:00pm – Old 37 (Chiller)

12:17pm – The Funhouse (Starz Encore)

12:30pm – Texas Chainsaw (2013) (SyFy)

1:30pm – Zombieland (MTV)

2:00pm – American Mary (Chiller)

3:30pm – The Silence of the Lambs (El Rey)

4:00pm – Charlie’s Farm (Chiller)

4:40pm – Sleepy Hollow (Freeform)

5:00pm – Resident Evil: Extinction (SyFy)

5:55pm – Constantine (HBO)

6:00pm – The Breed (Chiller)

6:00pm – Resident Evil: Damnation (FUSE)

6:30pm – The Hills Have Eyes (1977) (Flix)

7:00pm – Resident Evil: Afterlife (SyFy)

7:00pm – Ghostbusters (1984) (VH1)

7:10pm – The Addams Family (Freeform)

8:00pm – American Mary (Chiller)

8:00pm – Boogeyman (El Rey)

8:00pm – Open Water (Flix)

8:00pm – Hotel Transylvania (FXX)

8:00pm – Watcher in the Woods (2017) (Lifetime)

8:00pm – The Silence of the Lambs (Reelz)

9:00pm – What Lies Beneath (E! Network)

9:00pm – Interview with the Vampire (More Max)

9:00pm – The Crazies (2010) (Starz Encore)

9:00pm – Stickman (SyFy)

9:00pm – The Descent (TMC)

9:15pm – Addams Family Values (Freeform)

9:30pm – Open Water 2: Adrift (Flix)

9:30pm – Ghostbusters II (VH1)

10:00pm – Charlie’s Farm (Chiller)

10:00pm – Boogeyman 2 (El Rey)

10:00pm – Hotel Transylvania (FXX)

10:15pm – The Beguiled (Cinemax)

11:00pm – The Silence of the Lambs (Reelz)

11:00pm – A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master (SyFy)

11:05pm – The Box (More Max)

11:25pm – Charlie and the Chocolate Factory (Freeform)

11:30pm – The Silence of the Lambs (El Rey)

11:50pm – The Conjuring (HBO Signature)

12:00am – The Breed (Chiller)

12:00am – What Lies Beneath (E! Network)

12:00am – Boogeyman 3 (El Rey)

12:00am – Buffy the Vampire Slayer (VH1)

12:02am – Watcher in the Woods (Lifetime)

12:10am – Hocus Pocus (Freeform)

12:10am – The Descent (TMC)

Sunday, October 22nd

1:00am – A Nightmare on Elm Street 5: The Dream Child (SyFy)

2:00am – Willard (1971) (TCM)

2:00am – Scary Movie 2 (VH1)

2:30am – The Prowler (Flix)

2:55am – Legend (HBO2)

3:00am – Freddy’s Dead: The Final Nightmare (SyFy)

3:45am – Ben (1972) (TCM)

4:00am – Jaws (Showtime)

4:26am – The ‘Burbs (Starz Encore)

6:10am – The Crazies (2010) (Starz Encore)

7:00am – Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2 (Freeform)

8:00am – Stickman (SyFy)

10:00am – Resident Evil: Afterlife (SyFy)

10:00am – Ghostbusters (VH1)

12:00pm – Freddy’s Dead: The Final Nightmare (SyFy)

12:10pm – Hocus Pocus (Freeform)

12:10pm – Ouija: Origin of Evil (More Max)

1:00pm – Halloween Night Frights (Travel)

1:50pm – Cape Fear (1991) (More Max)

2:00pm – A Nightmare on Elm Street 5: The Dream Child (SyFy)

2:00pm – Halloween Tricked Out (Travel)

2:20pm – Charlie and the Chocolate Factory (Freeform)

2:30pm – Scary Movie 2 (VH1)

3:20pm – Cell (SHO2)

3:26pm – The Crazies (2010) (Starz Encore)

4:00pm – A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master (SyFy)

5:00pm – The Addams Family (Freeform)

5:00pm – The Terminator (HBO)

6:00pm – A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors (SyFy)

6:20pm – Dead Calm (Cinemax)

7:05pm – Addams Family Values (Freeform)

8:00pm – The Prophecy (El Rey)

8:00pm – The Simpsons: Treehouse of Horror XXVIII (Fox)

8:00pm – A Nightmare on Elm Street 2: Freddy’s Revenge (SyFy)

8:00pm – Dracula, Prince of Darkness (1965) (TCM)

9:00pm – The Walking Dead: Season 8 Premiere (AMC)

9:00pm – The Amityville Horror (2005) (HBO2)

9:00pm – The Haunting (1999) (Starz Encore)

9:15pm – Hocus Pocus (Freeform)

10:00pm – The Prophecy II (El Rey)

10:00pm – A Nightmare on Elm Street (1984) (SyFy)

10:00pm – Dracula Has Risen from the Grave (1969) (TCM)

10:30pm – The Darkness (HBO2)

11:25pm – Alice in Wonderland (2010) (Freeform)

11:45pm – 1408 (TMC)

12:00am – The Prophecy 3: The Ascent (El Rey)

12:00am – The Monster (1925) (TCM)

12:05am – Halloween: Resurrection (HBO2)

Monday, October 23rd

1:30am – Intruders (TMC)

1:35am – Body Parts (HBO2)

2:00am – The Prophecy: Uprising (El Rey)

2:00am – A Nightmare on Elm Street 2: Freddy’s Revenge (SyFy)

2:00am – Eyes Without A Face (1960) (TCM)

2:05am – Captivity (Flix)

3:05am – Village of the Damned (1995) (HBO2)

3:45am – Kwaidan (1965) (TCM)

4:00am – Rogue (IFC)

4:00am – A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors (SyFy)

4:00am – Disturbia (TBS)

4:05am – The Strangers (HBO)

6:00am – Salem’s Lot: Part One (2004) (IFC)

6:00am – Phantasm: ObliVion (SyFy)
7:30am – Frankenweenie (Freeform)
8:00am – Salem’s Lot: Part Two (2004) (IFC)

8:00am – Phantasm: Ravager (SyFy)

9:00am – Halloween (1978) (AMC)
10:00am – Darkman (SHO2)

11:00am – Halloween 4: The Return of Michael Myers (AMC)
11:00am – Edward Scissorhands (Freeform)

11:10am – Orphan (Cinemax)

11:30am – Roseanne: Halloween IV (TV Land)

11:40am – Burke and Hare (SHO2)

12:00pm – Rogue (IFC)

12:00pm – Haunted High School (SyFy)

12:30pm – Spookley the Square Pumpkin (Disney)
1:00pm – Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (AMC)
1:15pm – American Psycho (Cinemax)

1:35pm – Alice in Wonderland (2010) (Freeform)
2:00pm – Carrie (2013) (SyFy)

2:15pm – Doom (Flix)

3:00pm – Halloween 6: The Curse of Michael Myers (AMC)
3:00pm – Incarnate (Cinemax)

3:30pm – Prometheus (FXX)

4:00pm – Cabin Fever: Patient Zero (SyFy)

4:10pm – Dark Shadows (2012) (Freeform)
4:30pm – The Omen (1976) (Cinemax)

5:00pm – Halloween H20: 20 Years Later (AMC)

5:00pm – The Lawnmower Man (SHO2)

5:33pm – The Haunting (1999) (Starz Encore)

6:00pm – The Thing (1982) (Flix)

6:00pm – The Simpsons: Treehouse of Horror Marathon (until 11:30pm) (FXX)

6:00pm – The Sandman (SyFy)
6:50pm – Sleepy Hollow (Freeform)
7:00pm – Halloween II (1981) (AMC)
7:00pm – Darkman (SHO2)

8:00pm – Neverknock (SyFy)

8:40pm – Darkman II: The Return of Durant (SHO2)

9:00pm – My Bloody Valentine (1981) (Starz Encore)

9:20pm – The Nightmare Before Christmas (Freeform)
9:30pm – Halloween (1978) (AMC)
9:45pm – Unfriended (FXM)

10:15pm – Darkman III: Die Darkman Die (SHO2)

11:00pm – Labyrinth (Sundance)

11:30pm – Halloween 4: The Return of Michael Myers (AMC)
12:00am – Frankenweenie (Freeform)

12:00am – The Sandman (SyFy)

Tuesday, October 24th

1:30am – Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (AMC)
2:00am – Haunted High School (SyFy)

2:35am – The Darkness (HBO)

3:30am – Halloween 6: The Curse of Michael Myers (AMC)
4:25am – Cursed (More Max)

6:00am – Heebie Jeebies (SyFy)

6:30am – Jaws: The Revenge (Showtime)

7:00am – Edward Scissorhands (Freeform)
7:30am – Dead Heat (Flix)

8:00am – Silent Hill (SyFy)

9:00am – House on Haunted Hill (1999) (AMC)
10:30am – Neverknock (SyFy)

10:55am – Aliens (More Max)

11:00am – House of Wax (2005) (AMC)
11:00am – Fun Size (Freeform)
12:30pm – Scarecrow (SyFy)

1:00pm – The Haunted Mansion (Freeform)

1:00pm – Hannibal (IFC)
1:30pm – Halloween H20: 20 Years Later (AMC)
1:30pm – Red Dragon (Showtime)

2:00pm – Steve Niles’ Remains (Chiller)

2:30pm – Dead Heat (Flix)

2:30pm – Horns (SyFy)

3:00pm – The Nightmare Before Christmas (Freeform)
3:30pm – Halloween II (AMC)
4:00pm – The Demented (Chiller)

4:30pm – Labyrinth (Sundance)

4:40pm – The Addams Family (Freeform)

4:40pm – The Terminator (HBO)

5:00pm – Priest (SyFy)
6:00pm – Child's Play (AMC)

6:00pm – Ghoul (Chiller)
6:45pm – Addams Family Values (Freeform)
7:00pm – Underworld: Rise of the Lycans (SyFy)

7:30pm – World War Z (FX)

8:00pm – The Middle Halloween Episode (ABC)

8:00pm – Curse of Chucky (AMC)
8:00pm – Steve Niles’ Remains (Chiller)

8:00pm – The Innocents (1961) (TCM)
8:30pm – The Simpsons: Treehouse of Horror Marathon (until 11:30pm) (FXX)

8:50pm – Hocus Pocus (Freeform)
9:00pm – I, Frankenstein (SyFy)

10:00pm – American Horror Story: Cult (FX)
10:00pm – Cult of Chucky (AMC)
10:00pm – The Demented (Chiller)

10:00pm – Diary of a Madman (1963) (TCM)
11:00pm – The Sixth Sense (SyFy)

12:00am – Child's Play (AMC)

12:00am – Ghoul (Chiller)
12:00am – Teen Witch (Freeform)
12:00am – Curse of the Demon (1958) (TCM)

12:33am – Friends: The One with the Halloween Party (Nickelodeon)

Wednesday, October 25th

1:30am – Horns (SyFy)

1:30am – The Scarehouse (Showtime)

1:55am – Interview with the Vampire (More Max)

2:00am – Carnival of Souls (1962) (TCM)
2:00am – The Funhouse Massacre (TMC)

2:55am – The Purge: Election Year (HBO)

3:00am – Bride of Chucky (Cinemax)

3:00am – Dead Heat (Flix)

3:30am – From Beyond the Grave (1973) (TCM)
3:35am – Extraterrestrial (TMC)

5:05am – Eden Lake (Starz)

6:30am – The Mothman Prophecies (SyFy)

7:30am – Teen Witch (Freeform)
8:05am – Jaws (SHO2)

8:38am – The Messengers (Starz Encore)

9:00am – Violent Midnight (AMC)
9:00am – Scarecrow (SyFy)

9:15am – Slaughter of the Vampires (AMC)
9:30am – Scream 4 (AMC)
9:55am – The Amityville Horror (2005) (HBO2)

10:00am – The Devil’s Own (1966) (TCM)

10:00am – Halloween Top 20 (Travel)
10:55am – Darkman (Showtime)

11:00am – The Wolfman (2010) (SyFy)

11:30am – Twilight (Freeform)
12:00pm – Jason Goes to Hell: The Final Friday (AMC)

12:00pm – Spookley the Square Pumpkin (Disney)

12:30pm – Darkman II: The Return of Durant (Showtime)

1:00pm – Priest (SyFy)
2:00pm – Jason X (AMC)

2:00pm – Animal (Chiller)

2:05pm – Darkman III: Die Darkman Die (Showtime)
2:25pm – The Addams Family (Freeform)
3:00pm – The Cave (SyFy)

4:00pm – Curse of Chucky (AMC)
4:00pm – Girl in Woods (Chiller)

4:00pm – Cursed (More Max)

4:15pm – 1408 (Flix)

4:30pm – Addams Family Values (Freeform)
5:00pm – I, Frankenstein (SyFy)

6:00pm – Cult of Chucky (AMC)
6:00pm – Detention of the Dead (Chiller)

6:35pm – Hocus Pocus (Freeform)
7:00pm – What Lies Beneath (SyFy)

8:00pm – Annabelle (AMC)
8:00pm – Animal (Chiller)

8:00pm – Poltergeist (2015) (FXX)

8:00pm – Friends: The One with the Halloween Party (Spike)

8:00pm – The Lost Boys (Sundance)

8:00pm – Death Becomes Her (TMC)

8:45pm – Men in Black (Freeform)
9:00pm – The Stepfather (2009) (Starz Encore)

9:58pm – Don’t Breathe (Starz)

10:00pm – Girl in Woods (Chiller)

10:00pm – Channel Zero: No-End House (SyFy)
10:15pm – Carrie (1976) (AMC)
11:00pm – The Cave (SyFy)

11:35pm – Fear (Flix)

11:35pm – The Lost Boys (Sundance)

11:45pm – Cell (SHO2)

11:55pm – Scream 2 (HBO)

12:00am – Detention of the Dead (Chiller)

12:00am – Bewitched (Freeform)

12:30am – Annabelle (AMC)

Thursday, October 26th

1:00am – The Wolfman (2010) (SyFy)

2:00am – The Others (POP)

2:31am – Quarantine (Starz Encore)
2:45am – Mirrors 2 (AMC)

3:10am – You’re Next (Sundance)

3:15am – The Conjuring (HBO Signature)

3:15am – The Lair of the White Worm (SHO2)

4:00am – See No Evil (HBO)

4:04am – The Hills Have Eyes (2006) (Starz Encore)
5:30am – Rasputin, the Mad Monk (1966) (TCM)
5:45am – Violent Midnight (AMC)
5:55am – 976-EVIL (Starz Encore)

6:50am – Tremors (More Max)

7:30am – R. L. Stine’s Monsterville: Cabinet of Souls (Freeform)

7:31am – The Funhouse (Starz Encore)

8:30am – Tremors II: Aftershocks (More Max)

8:45am – Big Trouble in Little China (IFC)

9:00am – Mama (FX)
9:09am – How to Make a Monster (AMC)
10:10am – Alien (More Max)

10:30am – Eight Legged Freaks (AMC)
11:00am – Jennifer’s Body (SyFy)

11:30am – Bewitched (Freeform)

12:10pm – Manhunter (Cinemax)

12:32pm – Planet Terror (Starz)

12:55pm – Stir of Echoes (HBO Signature)
1:00pm – Aliens vs. Predator: Requiem (AMC)
1:30pm – The Haunted Mansion (Freeform)

1:30pm – The Exorcism of Emily Rose (SyFy)

1:58pm – The Hills Have Eyes (2006) (Starz Encore)

2:00pm – Grabbers (Chiller)

2:15pm – As Above, So Below (Cinemax)

2:40pm – The Ninth Gate (HBO Signature)
3:00pm – Predator (AMC)
3:35pm – Sleepy Hollow (Freeform)
4:00pm – Dog Soldiers (Chiller)

4:00pm – King Kong (El Rey)

4:00pm – What Lies Beneath (SyFy)

4:20pm – From Hell (Cinemax)

5:00pm – Hansel & Gretel: Witch Hunters (FX)

5:30pm – Predator 2 (AMC)

5:30pm – The Darkness (HBO Signature)

6:00pm – SiREN (Chiller)

6:00pm – Poltergeist (2015) (FXX)
6:05pm – Men in Black (Freeform)
7:00pm – Drag Me To Hell (SyFy)

7:17pm – The Crazies (2010) (Starz Encore)

8:00pm – Grabbers (Chiller)

8:00pm – The Omega Man (1971) (TCM)
8:00pm – Orphan (Cinemax)

8:20pm – Dark Shadows (2012) (TCM)
9:00pm – Boogeyman (El Rey)

9:00pm – Stir of Echoes (HBO Signature)

9:00pm – The Hills Have Eyes (2006) (Starz Encore)

10:00pm – Piranha (AMC)
10:00pm – Dog Soldiers (Chiller)

10:00pm – Logan’s Run (1975) (TCM)

10:05pm – No One Lives (Starz)

10:45pm – Stir of Echoes: The Homecoming (Starz Encore)

11:00pm – Boogeyman 2 (El Rey)

11:35pm – Halloween (2007) (SHO2)

11:36pm – Grindhouse (Starz)

11:50pm – American Psycho (Cinemax)
12:00am – Lake Placid (AMC)
12:00am – SiREN (Chiller)

12:00am – The Haunted Mansion (Freeform)

12:00am – My Soul to Take (SyFy)

12:15am – The Ninth Gate (HBO Signature)
12:15am – THX 1138 (1971) (TCM)

12:57am – Rosemary’s Baby (Starz Encore)

Friday, October 27th

1:00am – Boogeyman 3 (El Rey)

1:10am – The Conjuring 2 (HBO)

1:30am – The Scarehouse (SHO2)

1:35am – Incarnate (Cinemax)

2:00am – Alien vs. Predator (AMC)

2:00am – Devil’s Due (FXM)

2:00am – Jennifer’s Body (SyFy)
2:00am – A Clockwork Orange (1971) (TCM)
3:00am – King Kong (El Rey)

3:30am – The Prowler (Flix)

4:00am – Hellbound: Hellraiser II (AMC)
4:30am – Soylent Green (1973) (TCM)

4:35am – Jaws: The Revenge (SHO2)

4:45am – The Fly II (1989) (Cinemax)
7:00am – Dark Shadows (2012) (Freeform)

7:00am – Mama (FX)

7:30am – Night of the Living Dead (1968) (Chiller)

7:30am – Rogue (IFC)

8:40am – Rosemary’s Baby (Starz Encore)
9:00am – Hellraiser: Revelations (AMC)

9:00am – Hansel & Gretel: Witch Hunters (FX)

9:30am – Wrath (Chiller)

9:30am – Haunter (IFC)
10:30am – Van Helsing (2004) (AMC)

11:45am – The Possession (IFC)
12:00pm – Sleepy Hollow (Freeform)
1:00pm – Finders Keepers (SyFy)

1:05pm – Dark Water (HBO)

1:30pm – Slither (AMC)
1:30pm – We Are What We Are (Chiller)

2:25pm – Hocus Pocus (Freeform)
3:00pm – My Soul to Take (SyFy)

4:00pm – Pandemic (Chiller)

4:00pm – Evil Dead (El Rey)

4:35pm – Men in Black (Freeform)
5:00pm – Drag Me to Hell (SyFy)

5:00pm – Primeval (TMC)

5:30pm – Wes Craven's New Nightmare (AMC)
5:30pm – Riddick (FX)

5:45pm – 28 Weeks Later (IFC)

6:00pm – Navy Seals vs. Zombies (Chiller)

6:00pm – Evil Dead II (El Rey)

6:50pm – The Addams Family (Freeform)

7:00pm – We Bear Bears Halloween Special (Cartoon Network)

7:00pm – The Witches of Eastwick (HBO Signature)

7:00pm – Insidious: Chapter 3 (SyFy)

7:34pm – The Hitcher (2007) (Starz Encore)
8:00pm – Freddy vs. Jason (AMC)
8:00pm – Michael Jackson’s Halloween (CBS)

8:00pm – We Are What We Are (Chiller)

8:00pm – The Texas Chain Saw Massacre (El Rey)

8:00pm – The Ring (HBO)

8:00pm – Psycho (1960) (TCM)
8:55pm – Addams Family Values (Freeform)
9:00pm – The Exorcist (Fox)
9:00pm – Rosemary’s Baby (Starz Encore)

9:00pm – Z Nation (SyFy)

10:00pm – A Nightmare on Elm Street (2010) (AMC)

10:00pm – The Silence of the Lambs (El Rey)
10:15pm – Pretty Poison (1968) (TCM)
10:30pm – Pandemic (Chiller)

11:19pm – Pride and Prejudice and Zombies (Starz Encore)

12:00am – Hocus Pocus (Freeform)
12:00am – Insidious: Chapter 3 (SyFy)

12:00am – Final Destination 5 (TBS)

12:00am – The Champagne Murders (1967) (TCM)

12:07am – The Shallows (Starz)

12:30am – Night of the Living Dead (1968) (Chiller)

12:30am – The Texas Chain Saw Massacre (El Rey)

Saturday, October 28th

1:38am – Secret Window (Starz)

2:00am – Underworld: Evolution (SyFy)

2:00am – Blade II (TBS)

2:30am – The Silence of the Lambs (El Rey)

3:00am – Don’t Look Under the Bed (Disney)

3:00am – Ouija (FX)

4:00am – ATM (Chiller)

4:00am – Mimic 2 (IFC)

4:00am – Blade: Trinity (TBS)

5:00am – Omen IV: The Awakening (Cinemax)

5:45am – War of the Colossal Beast (AMC)
6:00am – Navy Seals vs. Zombies (Chiller)

6:00am – Evil Dead (El Rey)

6:15am – Mirrors (AMC)

6:15am – Death Becomes Her (TMC)

6:15am – Mark of the Vampire (1935) (TCM)
7:00am – Spooky Buddies (Freeform)

7:30am – The Possession (IFC)
7:30am – The Devil-Doll (1936) (TCM)
8:00am – Cockneys vs Zombies (Chiller)

8:00am – Evil Dead II (El Rey)

8:45am – Annabelle (AMC)

9:00am – Poltergeist (1982) (Spike)

9:00am – Whatever Happened to Baby Jane? (1962) (TCM)
9:05am – R. L. Stine’s Monsterville: Cabinet of Souls (Freeform)
9:50am – Dead Calm (Cinemax)

10:00am – ATM (Chiller)

10:00am – Wishmaster (El Rey)

10:00am – 30 Days of Night (SyFy)

10:09am – The Hitcher (2007) (Starz Encore)

11:00am – Curse of Chucky (AMC)

11:00am – Halloweentown (Disney)

11:00am – Riddick (FX)
11:10am – The Addams Family (Freeform)
11:30am – Little Shop of Horrors (1960) (TCM)

11:35am – Friday the 13th (1980) (Starz Encore)

12:00pm – The Colony (Chiller)
12:00pm – Wishmaster 2 (El Rey)

12:00pm – Poltergeist II: The Other Side (Spike)

12:30pm – The Faculty (SyFy)

1:00pm – Cult of Chucky (AMC)
1:00pm – Village of the Damned (1961) (TCM)
1:13pm – Friday the 13th, Part II (Starz Encore)

1:20pm – Addams Family Values (Freeform)

1:30pm – Abraham Lincoln: Vampire Hunter (FX)

2:00pm – Silent Night (Chiller)
2:00pm – Wishmaster 3 (El Rey)

2:00pm – Insidious (SyFy)

2:30pm – The Darkness (HBO)

2:30pm – The Cave (SyFy)

2:30pm – Children of the Damned (1963) (TCM)
2:43pm – Friday the 13th Part III (Starz Encore)

3:00pm – Leprechaun: Origins (AMC)
3:00pm – Outrageous: Halloween (Food Network)

3:30pm – The Nightmare Before Christmas (Freeform)

4:00pm – Apartment 143 (Chiller)
4:00pm – Wishmaster 4 (El Rey)

4:00pm – Dracula Untold (FX)

4:15pm – House of Dark Shadows (1970) (TCM)
4:21pm – Friday the 13th Part IV: The Final Chapter (Starz Encore)

4:30pm – Insidious: Chapter 2 (Spike)

4:30pm – Underworld: Evolution (SyFy)

4:35pm – The Terminator (HBO Signature)

5:00pm – Leprechaun (AMC)
5:10pm – Hocus Pocus (Freeform)
5:55pm – Friday the 13th Part V: A New Beginning (Starz Encore)

6:00pm – Exorcismus (Chiller)

6:00pm – Crows Blood: Episode One (El Rey)

6:00pm – The Purge (FX)

6:00pm – Night of Dark Shadows (1971) (TCM)
6:30pm – Open Water (Flix)

6:30pm – Underworld (SyFy)

6:30pm – Roseanne: Halloween IV (TV Land)

7:00pm – Leprechaun (AMC)
7:00pm – Crows Blood: Episode Two (El Rey)

7:00pm – Stephen King’s IT (1990) (Spike)

7:00pm – Roseanne: Halloween V (TV Land)

7:15pm – 1408 (TMC)

7:20pm – Monsters, Inc. (Freeform)

7:30pm – Friday the 13th Part VI: Jason Lives (Starz Encore)

8:00pm – Silent Night (Chiller)
8:00pm – Crows Blood: Episode Three (El Rey)

8:00pm – The Purge: Anarchy (FX)

8:00pm – Resident Evil: Retribution (IFC)

8:00pm – Resident Evil: The Final Chapter (Starz)

8:00pm – Roseanne: Halloween: The Final Chapter (TV Land)

9:00pm – Leprechaun 3 (AMC)
9:00pm – Crows Blood: Episode Four (El Rey)

9:00pm – Aliens (More Max)

9:00pm – Cell (SHO2)

9:00pm – Friday the 13th Part VII: The New Blood (Starz Encore)

9:00pm – Zombie Honeymoon (TMC)

9:00pm – Child’s Play 2 (WGN)

9:25pm – Monsters University (Freeform)
9:45pm – Fear (Flix)

9:45pm – The Ninth Gate (HBO2)

10:00pm – Apartment 143 (Chiller)

10:00pm – Crows Blood: Episode Five (El Rey)

10:00pm – The Purge: Anarchy (FX)

10:00pm – Priest (IFC)

10:30pm – Shaun of the Dead (TMC)

10:31pm – Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan (Starz Encore)

11:00pm – Leprechaun 4 in Space (AMC)

11:00pm – Crows Blood: Episode Six (El Rey)

11:00pm – Trick ’r Treat (SyFy)

11:00pm – Child’s Play 3 (WGN)

11:30pm – Black Christmas (1974) (Flix)

11:30pm – Poltergeist (1982) (Spike)

11:30pm – The David S. Pumpkins Halloween Special (NBC)

11:55pm – ParaNorman (Freeform)

12:00am – Exorcismus (Chiller)

12:00am – Evil Dead (El Rey)

12:00am – M (1951) (TCM)

12:05am – Zombieland (MTV)

12:10am – Zombie Honeymoon (TMC)

12:30am – Prometheus (FXM)

Sunday, October 29th

1:00am – Leprechaun in the Hood (AMC)
1:00am – Hollow Man (SyFy)

1:35am – Shaun of the Dead (TMC)

2:00am – Evil Dead II (El Rey)

2:00am – Saw IV (IFC)

2:00am – The Brood (1979) (TCM)

2:07am – My Bloody Valentine (1981) (Starz Encore)

2:32am – War of the Worlds (2005) (TNT)
3:00am – Leprechaun: Back 2 tha Hood (AMC)
3:00am – The Cabinet of Caligari (FXM)

3:15am – Intruders (TMC)

3:30am – The Faculty (SyFy)

3:30am – Roseanne: Halloween IV (TV Land)

3:35am – 28 Days Later (More Max)

3:40am – Friday the 13th (Starz Encore)

3:45am – Repulsion (1965) (TCM)
4:00am – Suspiria (El Rey)

4:00am – Saw V (IFC)

4:00am – Roseanne: Halloween V (TV Land)

5:00am – Exorcist II: The Heretic (AMC)

5:00am – Roseanne: Halloween: The Final Chapter (TV Land)

5:17am – Black Christmas (2006) (Starz Encore)
6:00am – Chinese Ghost Story (El Rey)

6:00am – Cujo (Sundance)

6:00am – And Then There Were None (1945) (TCM)
7:00am – R. L. Stine’s Monsterville: Cabinet of Souls (Freeform)
7:30am – Night of the Living Dead (1990) (AMC)

8:00am – Chinese Ghost Story 2 (El Rey)

8:00am – Firestarter (Sundance)

8:00am – Ten Little Indians (1966) (TCM)
8:30am – The Texas Chain Saw Massacre (1974) (SyFy)

8:39am – Creature from the Black Lagoon (Starz Encore)

9:00am – Mark of the Devil (FXM)

9:00am – Hannibal (IFC)

9:10am – ParaNorman (Freeform)
9:29am – Army of Darkness (AMC)

9:30am- Alien (More Max)

9:57am – Don’t Breathe (Starz)
10:00am – Chinese Ghost Story 3 (El Rey)

10:00am – Silver Bullet (Sundance)

10:00am – The Strange Love of Martha Ivers (1946) (TCM)
10:15am – The Cabinet of Caligari (FXM)

10:30am – Silent House (SyFy)

11:00am – Halloweentown 2: Kalabar’s Revenge (Disney)

11:20am – The Nightmare Before Christmas (Freeform)
11:26am – House of the Dead (AMC)
11:34am – Dracula (1971) (Starz Encore)

12:00pm – Hannibal Rising (IFC)

12:30pm – Crows Blood: Episode One (El Rey)

12:30pm – The Hills Have Eyes (1977) (Flix)

12:30pm – Christine (Sundance)

12:30pm – The Cave (SyFy)

1:00pm – Hook (Freeform)
1:25pm – House of the Dead 2 (AMC)

1:25pm – The Legend of Hell House (FXM)

1:25pm – Ghost Story (Starz Encore)
1:30pm – Crows Blood: Episode Two (El Rey)

2:00pm – Dracula Untold (FX)

2:30pm – Crows Blood: Episode Three (El Rey)

2:30pm – The Shining (Spike)

2:30pm – Firestarter (Sundance)

2:30pm – Underworld (SyFy)

2:45pm – Hannibal (IFC)

3:00pm – The Ring (HBO)

3:25pm – Land of the Dead (AMC)
3:30pm – Crows Blood: Episode Four (El Rey)

3:40pm – Scary Movie (MTV)

4:15pm – Toy Story of Terror! (Freeform)
4:26pm – Resident Evil: The Final Chapter (Starz)

4:30pm – Crows Blood: Episode Five (El Rey)

4:45pm – Hocus Pocus (Freeform)
5:00pm – Silver Bullet (Sundance)

5:00pm – Trick ’r Treat (SyFy)

5:25pm – Dawn of the Dead (2004) (AMC)
5:30pm – Crows Blood: Episode Six (El Rey)

5:30pm – Prometheus (FXM)

5:45pm – Wes Craven Presents: Dracula 2000 (IFC)

5:55pm – Dead Silence (Starz Encore)

6:00pm – The Silence of the Lambs (BBC)

6:00pm – Hotel Transylvania (FX)

6:00pm – Zombieland (MTV)

6:00pm – Stephen King’s IT (1990) (Spike)

6:25pm – Interview with the Vampire (More Max)

6:30pm – Boogeyman (El Rey)

6:55pm – Monsters, Inc. (Freeform)
6:55pm – Split (HBO)

7:00pm – Christine (Sundance)

7:27pm – My Bloody Valentine (1981) (Starz Encore)

8:00pm – The Thing (1982) (Flix)

8:00pm – Hotel Transylvania 2 (FX)

8:00pm – Poltergeist (2015) (FXX)

8:00pm – Watcher in the Woods (2017) (Lifetime)

8:00pm – Don’t Be Afraid of the Dark (2011) (Reelz)

8:00pm – Taste the Blood of Dracula (1970) (TCM)
8:30pm – The Silence of the Lambs (BBC)

8:30pm – Boogeyman 2 (El Rey)

9:00pm – The Walking Dead (AMC)
9:00pm – Monsters University (Freeform)
9:00pm – The Ring (HBO2)

9:00pm – Black Christmas (2006) (Starz Encore)

9:00pm – Carrie (1974) (Sundance)

9:00pm – Stickman (SyFy)

10:00pm – The Hills Have Eyes (1977) (Flix)

10:00pm – Dracula A.D. 1972 (1972) (TCM)

10:15pm – Halloween (2007) (SHO2)
10:30pm – Boogeyman 3 (El Rey)

10:30pm – Silent Hill: Revelation (IFC)

10:30pm – The Shining (Spike)

11:00pm – Joy Ride (SyFy)

11:15pm – Misery (Sundance)

11:30pm – The Prowler (Flix)

11:30pm – Toy Story of Terror! (Freeform)
12:00am – Frankenweenie (Freeform)
12:00am – Haxan: Witchcraft Through the Ages (1922) (TCM)

12:02am – The Watcher in the Woods (2017) (Lifetime)

12:30am – The Texas Chainsaw Massacre (2003) (El Rey)

12:42am – Creature from the Black Lagoon (Starz Encore)

Monday, October 30th

1:00am – Evil Dead (2013) (FXM)

1:00am – Joy Ride 2: Dead Ahead (SyFy)

1:45am – Carrie (1974) (Sundance)

1:50am – Scream (MTV)

2:04am – Anaconda (Starz Encore)

2:15am – Onibaba (1964) (TCM)
2:30am – Boogeyman (El Rey)

2:50am – Legend (HBO2)

3:00am – Phantom of the Megaplex (Disney)

3:00am – The Legend of Hell House (FXM)

3:00am – Wes Craven Presents: Dracula 2000 (IFC)

3:00am – Joy Ride 3: Roadkill (SyFy)

4:00am – Return to House on Haunted Hill (AMC)

4:00am – Cujo (Sundance)
4:15am – Ugetsu (1953) (TCM)
4:30am – Puppet Master 8 (El Rey)

4:30am – The Thing (1982) (Flix)

5:13am – Dead Silence (Starz Encore)

5:45am – Voodoo Woman (AMC)
6:00am – Crows Blood: Episode One (El Rey)

6:30am – Joy Ride (SyFy)

7:00am – Crows Blood: Episode Two (El Rey)

7:00am – Sleepy Hollow (Freeform)
7:00am – Mark of the Devil (FXM)

7:00am – Hannibal: Rising (IFC)

8:00am – Crows Blood: Episode Three (El Rey)

8:00am – Halloween: The Inside Story (FYI)

8:15am – Shock (FXM)

8:30am – The Sandman (SyFy)

9:00am – Halloween H20: 20 Years Later (AMC)
9:00am – Crows Blood: Episode Four (El Rey)

9:00am – Hotel Transylvania (FX)

9:45am – Haunter (IFC)

10:00am – Crows Blood: Episode Five (El Rey)

10:14am – Anaconda (Starz Encore)

10:30am – Truth or Dare (SyFy)

11:00am – Halloween II (AMC)
11:00am – Crows Blood: Episode Six (El Rey)

11:30am – Dark Shadows (2012) (Freeform)

11:30am – The House on Skull Island (FXM)

11:46am – Quarantine (Starz Encore)
12:00pm – Evil Dead (El Rey)

12:00pm – Mimic 2 (IFC)

12:00pm – The Omega Man (Sundance)

12:30pm – Neverknock (SyFy)

1:00pm – The Fury (FXM)

1:18pm – Dead Silence (Starz Encore)

1:30pm – Halloween (1978) (AMC)
2:00pm – Phantasm (Chiller)

2:00pm – Halloweentown High (Disney)

2:00pm – Evil Dead II (El Rey)

2:00pm – Sleepy Hollow (Freeform)
2:00pm – 28 Weeks Later (IFC)

2:30pm – The Lawnmower Man (Showtime)

2:30pm – House of the Witch (SyFy)

3:00pm – Unfriended (FXM)

3:30pm – Halloween 4: The Return of Michael Myers (AMC)

3:35pm – Return to Halloweentown (Disney)

4:00pm – The Stand: Episode One (Chiller)

4:00pm – Poltergeist (2015) (FXX)
4:00pm – Hellraiser III: Hell on Earth (El Rey)

4:15pm – Silent Hill: Revelation (IFC)

4:30pm – The Addams Family (Freeform)

4:30pm – Stickman (SyFy)

5:00pm – Mama (FXM)

5:30pm – Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (AMC)
6:00pm – The Stand: Episode Two (Chiller)

6:00pm – Hellraiser IV: Bloodline (El Rey)

6:15pm – Jonah Hex (IFC)

6:30pm – The Sixth Sense (SyFy)

6:30pm – Primeval (TMC)

6:40pm – Dracula Untold (FX)

6:40pm – Addams Family Values (Freeform)
7:00pm – Abraham Lincoln: Vampire Hunter (FX)

7:00pm – The Conjuring (HBO Signature)

7:00pm – The Silence of the Lambs (Reelz)

7:30pm – Halloween 6: The Curse of Michael Myers (AMC)
8:00pm – The Stand: Episode Three (Chiller)

8:00pm – Hellraiser V: Inferno (El Rey)

8:00pm – Se7en (IFC)

8:50pm – Hocus Pocus (Freeform)
9:00pm – Ouija: Origin of Evil (More Max)

9:00pm – Texas Chainsaw (2013) (SyFy)

9:30pm – Halloween (1978) (AMC)
10:00pm – The Stand: Episode Four (Chiller)

10:00pm – Hellraiser VI: Hellseeker (El Rey)

10:00pm – The Silence of the Lambs (Reelz)

10:30pm – Escape From New York (Sundance)

10:40pm – Final Destination (More Max)

11:00pm – Se7en (IFC)

11:00pm – Friends: The One with the Halloween Party (Nickelodeon)

11:00pm – The Night Before Halloween (SyFy)

11:30pm – Halloween 4: The Return of Michael Myers (AMC)

11:30pm – Unfriended (FXM)
12:00am – Hellraiser VII: Deader (El Rey)

12:00am – Hocus Pocus (Freeform)

12:00am – Poltergeist (2015) (FXX)

12:20am – Wrong Turn (More Max)

Tuesday, October 31st

1:00am – John Carpenter Presents Vampires: Los Muertos (SyFy)

1:07am – Quarantine (Starz Encore)

1:30am – Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (AMC)
1:30am – Mama (FXM)

2:00am – Hellraiser VIII: Hellworld (El Rey)

2:00am – Mimic 2 (IFC)

2:15am – Cape Fear (1991) (More Max)

2:30am – Gravy (TMC)

2:39am – Night of the Living Dead (1968) (Starz Encore)

3:05am – The Ninth Gate (HBO2)

3:30am – Halloween 6: The Curse of Michael Myers (AMC)
3:30am – The Stand: Episode One (Chiller)

3:30am – The House on Skull Mountain (FXM)

4:00am – Puppet Master (El Rey)

4:15am – Zombie Honeymoon (Flix)

4:17am – John Carpenter’s They Live (Starz Encore)

4:25am – The Signal (2007) (More Max)

4:40am – Death Proof (Starz)

5:00am – Saw (IFC)

5:20am – Krampus (HBO2)

5:30am – Invasion of the Neptune Men (AMC)
5:30am – The Stand: Episode Two (Chiller)

5:45am – The Creation of the Humanoids (AMC)
5:54am – Halloween II (1981) (Starz Encore)

6:00am – Puppet Master II (El Rey)

6:30am – The Sixth Sense (SyFy)

6:35am – Planet Terror (Starz)

7:15am – Saw II (IFC)

7:25am – Shock (FXM)

7:29am – Halloween III: Season of the Witch (Starz Encore)

7:30am – The Stand: Episode Three (Chiller)

7:30am – Hocus Pocus (Freeform)
7:40am – Species (Cinemax)

8:00am – Puppet Master III: Toulon’s Revenge (El Rey)

8:00am – Paranormal Activity 2 (FX)

8:00am – The Real Story of Halloween (History)

8:22am – P2 (Starz)

8:30am – White Zombie (1932) (TCM)
8:45am – Split (HBO)

9:00am – Halloween 4: The Return of Michael Myers (AMC)
9:00am – Jaws (SHO2)

9:00am – Texas Chainsaw (2013) (SyFy)

9:05am – The Box (More Max)

9:09am – Quarantine (Starz Encore)

9:15am – Saw III (IFC)

9:30am – The Stand: Episode Four (Chiller)

9:30am – The Omen (1976) (Cinemax)

9:30am – The Thing (1982) (Flix)

10:00am – Puppet Master 4 (El Rey)

10:00am – Paranormal Activity 2 (FX)

10:00am – Mad Love (1935) (TCM)
10:02am – Death Proof (Starz)

10:30am – Roseanne: Halloween IV (TV Land)

10:40am – The Fury (FXM)

11:00am – Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (AMC)
11:00am – The Price is Right Halloween Special (CBS)

11:00am – A Nightmare on Elm Street (1984) (SyFy)

11:00am – Roseanne: Halloween V (TV Land)

11:05am – Jaws 2 (SHO2)

11:25am – As Above, So Below (Cinemax)

11:30am – Snoop Dogg’s Hood of Horror (Chiller)

11:30am – Puppet Master 5 (El Rey)

11:30am – Roseanne: Halloween: The Final Chapter (TV Land)

11:30am – Dementia 13 (1963) (TCM)

11:45am – Saw IV (IFC)

11:57am – Planet Terror (Starz)

12:00pm – Paranormal Activity 3 (FX)

12:00pm – Hocus Pocus Marathon (runs through 11pm) (Freeform)
12:26pm – The Covenant (Starz Encore)

12:30pm – Friends: The One with the Halloween Party (TBS)

12:40pm – The Horror of it All (FXM)

1:00pm – Halloween 6: The Curse of Michael Myers (AMC)
1:00pm – Dead Calm (Cinemax)

1:00pm – Beetlejuice (Sundance)

1:00pm – A Nightmare on Elm Street 2: Freddy’s Revenge (SyFy)

1:00pm – 13 Ghosts (1960) (TCM)

1:00pm – Bloodsucking Bastards (TMC)
1:15pm – 1:15pm – Curse of the Puppet Master (El Rey)

1:30pm – Sleepwalkers (Chiller)

1:45pm – Saw V (IFC)

2:00pm – Spooky Buddies (Disney)

2:00pm – Paranormal Activity 4 (FX)

2:06pm – I Know What You Did Last Summer (Starz Encore)

2:30pm – The Fearless Vampire Killers (1966) (TCM)
2:40pm – Friday the 13th (2009) (Cinemax)

3:00pm – Halloween H20: 20 Years Later (AMC)
3:00pm – Retro Puppet Master (El Rey)

3:00pm – Beetlejuice (Sundance)

3:00pm – A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors (SyFy)

3:25pm – The Terminator (HBO Signature)

3:30pm – Fright Night (1985) (Chiller)

3:45pm – Saw (IFC)

3:49pm – I Still Know What You Did Last Summer (Starz Encore)

4:00pm – Dracula Untold (FX)

4:20pm – Morgan (Cinemax)

4:25pm – At the Devil’s Door (TMC)

4:30pm –Puppet Master: The Legacy (El Rey)

4:30pm – The Ring (HBO)

4:30pm – House of Wax (1953) (TCM)
5:00pm – Halloween II (AMC)
5:00pm – Beetlejuice (Sundance)

5:00pm – A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master (SyFy)

5:32pm – Pride and Prejudice and Zombies (Starz Encore)

5:55pm – Orphan (Cinemax)

6:00pm – The Silence of the Lambs (BBC)

6:00pm – The Babadook (Chiller)

6:00pm –Puppet Master: Axis of Evil (El Rey)

6:00pm – The Purge (FX)

6:00pm – Saw II (IFC)

6:00pm – Poltergeist (1982) (TCM)
6:30pm – Rabid (SHO2)

6:35pm – Open Water (Flix)

7:00pm – Beetlejuice (Sundance)

7:00pm – A Nightmare on Elm Street 5: A Dream Child (SyFy)

7:22pm – Friday the 13th (1980) (Starz Encore)

7:30pm – Halloween (1978) (AMC)
8:00pm – Sleepwalkers (Chiller)

8:00pm – American Psycho (Cinemax)

8:00pm –Puppet Master X: Axis Rising (El Rey)

8:00pm – The Purge: Anarchy (FX)

8:00pm – Split (HBO)

8:00pm – Jaws (SHO2)

8:00pm – The Old Dark House (1932) (TCM)
8:00pm – 1408 (TMC)

8:30pm – The Silence of the Lambs (BBC)

9:00pm – Friday the 13th, Part II (Starz Encore)

9:00pm – Beetlejuice (Sundance)

9:00pm – Freddy’s Dead: The Final Nightmare (SyFy)

9:30pm – Halloween 4: The Return of Michael Myers (AMC)
9:30pm – The Haunting (1963) (TCM)
9:45pm – American Psycho II: All-American Girl (Cinemax)

9:45pm – The Descent (TMC)

10:00pm – Fright Night (1985) (Chiller)

10:00pm –Puppet Master: Axistermination (El Rey)

10:00pm – American Horror Story: Cult (FX)
10:02pm – Watcher in the Woods (2017) (Lifetime)

10:05pm – Jaws 2 (SHO2)

10:29pm – Halloween II (1981) (Starz Encore)

11:00pm – Beetlejuice (Sundance)

11:00pm – A Nightmare on Elm Street (1984) (SyFy)

11:30pm – Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (AMC)
11:30pm – House on Haunted Hill (1958) (TCM)

11:30pm – Intruders (TMC)

12:00am – Crow’s Blood Marathon (until 6:00 am) (El Rey)

12:00am – Lights Out (HBO)

12:00am – Halloween: H20 (IFC)

12:05am – Jaws 3 (SHO2)

12:06am – Halloween III: Season of the Witch (Starz Encore)

12:30am – The Babadook (Chiller)

12:30am – Halloween (2007) (Showtime)

Wednesday, November 1st

1:00am – Ominous (SyFy)

1:05am – Pet (TMC)

1:30am – Halloween II (AMC)
1:45am – Jaws: The Revenge (SHO2)

2:00am – Halloween: The Curse of Michael Myers (IFC)

2:00am – Fright Night (2011) (TBS)

2:04am – Watcher in the Woods (2017) (Lifetime)

2:40am – Girl House (TMC)

3:00am – Dead Still (SyFy)

4:00am – A Nightmare on Elm Street (2010) (AMC)

4:00am – Orphan (Cinemax)

4:00am – Halloween: H20 (IFC)

4:00am – Final Destination 5 (TBS)
4:30am – The Bat (1959) (TCM)
4:45am – The Horror of it All (FXM)

6:00am – The Tortured (IFC)

6:05am – Aliens (Cinemax)

6:15am – Death Becomes Her (TMC)

6:30am – Odd Thomas (SyFy)

7:00am – The Purge (FX)

7:45am – Mimic 2 (IFC)

8:00am – Dead Heat (TMC)

9:00am – The Purge: Anarchy (FX)

9:45am – Thinner (AMC)
9:45am – Halloween: H20 (IFC)

10:30am – Tremors 5: Bloodlines (SyFy)

11:05am – The Gift (SHO)

11:45am – A Nightmare on Elm Street (2010) (AMC)
11:45am – Mimic 2 (IFC)

12:30pm – Snowpiercer (SyFy)

1:00pm – I Saw the Devil (Chiller)

1:45pm – Cult of Chucky (AMC)

1:45pm – Halloween: The Curse of Michael Myers (IFC)
3:45pm – Annabelle (AMC)
3:45pm – Halloween: H20 (IFC)

4:00pm – The Drownsman (Chiller)

4:15pm – AVP: Alien vs. Predator (Cinemax)

5:45pm – Resident Evil: Retribution (IFC)

6:00pm – Insidious (AMC)
6:00pm – Wrecked (Chiller)

7:45pm – Resident Evil (IFC)

8:00pm – Terminator 2: Judgment Day (BBC)

8:00pm – I Saw the Devil (Chiller)

8:00pm – Hotel Transylvania (FX)

8:30pm – Insidious: Chapter 2 (AMC)
11:00pm – Insidious: Chapter 3 (AMC)
11:00pm – Terminator 2: Judgment Day (BBC)

11:00pm – The Drownsman (Chiller)

11:00pm – Resident Evil: Retribution (IFC)

11:31pm – From Dusk Till Dawn (Starz Encore)

11:45pm – The Amityville Horror (2005) (HBO)

12:00am – Odd Thomas (SyFy)

12:10am – Misery (POP)

Thursday, November 2nd

1:00am – Annabelle (AMC)
1:15am – The Babadook (SHO)

1:24am – Sleepy Hollow (Starz Encore)

2:00am – Resident Evil (IFC)

2:25am – Book of Shadows: Blair Witch 2 (HBO Signature)

2:50am – Stir of Echoes (HBO)

3:15am – Cult of Chucky (AMC)
4:05am – The Last House on the Left (2009) (Cinemax)

4:15am – The Tortured (IFC)

8:28am – The Faculty (Starz)

9:00am – Resident Evil (IFC)

9:30am – Insidious (AMC)

10:00am – The Babadook (SHO2)

11:15am – Resident Evil: Retribution (IFC)
12:00pm – Insidious: Chapter 2 (AMC)
2:28pm – From Dusk Till Dawn (Starz Encore)

2:30pm – Insidious: Chapter 3 (AMC)
3:30pm – The Gift (SHO2)

4:30pm – The Silence of the Lambs (AMC)

Friday, November 3rd

9:00am – The Silence of the Lambs (AMC)

Saturday, November 4th

2:00am – House of Wax (2005) (AMC)

PREVIOUSLY AIRED

Friday, September 29th

1:00am – Severance (Chiller)

4:00am – Days of Darkness (Chiller)

6:00am – Night of the Living Dead (Chiller)

8:00am – All Cheerleaders Die (Chiller)

8:00am – Cry Wolf (1947) (TCM)

9:30am – The Strange Love of Martha Ivers (1946) (TCM)

10:00am – Days of Darkness (Chiller)

11:23am – Secret Window (Starz)

11:30am – Seven (AMC)

11:45am – The Babadook (Showtime)

11:45am – The Pitfall (1948) (TCM)

12:00pm – Night of the Living Dead (Chiller)

2:00pm – Charlie’s Farm (Chiller)

2:00pm – Unbreakable (HBO2)

2:30pm – The Middle Halloween Episode (Freeform)

2:30pm – Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (SHO2e)

4:00pm – Wrecked (Chiller)

5:00pm – Final Destination 2 (Starz Encore)

6:00pm – Cockneys vs Zombies (Chiller)

6:11pm – Resident Evil: The Final Chapter (Starz)

8:00pm – Charlie’s Farm (Chiller)

9:00pm – The Exorcist (Fox)

9:00pm – Z Nation (SyFy)

10:00pm – Wrecked (Chiller)

10:00pm – The Strangers (HBO2)

10:00pm – The Stepfather (2009) (Lifetime)

10:30pm – The Silence of the Lambs (AMC)

11:45pm – The Conjuring 2 (HBO2)

12:00am – Cockneys vs Zombies (Chiller)

Saturday, September 30th

2:00am – Black Christmas (1974) (Flix)

2:00am – The Stepfather (2009) (Lifetime)

2:45am – The Lair of the White Worm (SHO2)

2:45am – Cabin Fever (TMC)

3:00am – From Dusk Till Dawn (AMC)

4:00am – I Saw the Devil (Chiller)

4:00am – Scary Movie (MTV)

6:25am – Final Destination 2 (Starz Encore)

7:00am – Tucker & Dale vs Evil (Chiller)

8:30am – The Diabolical (SyFy)

9:00am – Navy Seals vs. Zombies (Chiller)

9:00am – Secret Window (Starz)

10:30am – Tremors 5 (SyFy)

10:30am – The Mystery of the Wax Museum (1933) (TCM)

10:39am – Ghostbusters (2016) (Starz)

11:00am – I Saw the Devil (Chiller)

11:25am – That ‘70s Show Halloween Episode (Comedy Central)

1:00pm – The Silence of the Lambs (AMC)

1:00pm – Halloween Baking Championship (Food Network)

1:30pm – Prometheus (FXX)

2:00pm – Tucker & Dale vs Evil (Chiller)

2:42pm – Resident Evil: The Final Chapter (Starz)

3:20pm – Alien: Director’s Cut (Cinemax)

4:00pm – Navy Seals vs. Zombies (Chiller)

4:30pm – Lake Placid (SyFy)

5:20pm – Cape Fear (1991) (Cinemax)

6:00pm – We Are What We Are (Chiller)

6:00pm – Ghostbusters (2016) (Starz)

6:00pm – Open Water (TMC)

6:30pm – Lake Placid 2 (SyFy)

6:35pm – Army of Darkness (Flix)

7:00pm – Halloween Wars (Food Network)

7:00pm – Hotel Transylvania (FXM)

7:25pm – Open Water 2: Adrift (TMC)

8:00pm – Doom (Flix)

8:00pm – Halloween Wars (Food Network)

8:30pm – Maniac Cop 2 (Chiller)

8:50pm – Hotel Transylvania (FXM)

9:00pm – Halloween Wars (Food Network)

9:50pm – Pitch Black (Cinemax)

10:00pm – Halloween Wars (Food Network)

10:30pm – Maniac Cop 3: Badge of Silence (Chiller)

11:00pm – Halloween Wars (Food Network)

11:00pm – Horns (SyFy)

12:00am – Halloween Wars (Food Network)

12:30am – We Are What We Are (Chiller)

Sunday, October 1st

1:00am – Halloween Wars (Food Network)

1:15am – Hannibal (IFC)

1:30am – The Descent (Flix)

1:30am – The Diabolical (SyFy)

2:00am – Halloween Wars (Food Network)

2:00am – Eraserhead (1977) (TCM)

3:00am – Halloween Wars (Food Network)

3:30am – Tremors 5 (SyFy)

4:00am – Phone Booth (HBO2)

4:15am – The Tortured (IFC)

9:30am – Prometheus (FXX)

9:30am – Ominous (SyFy)

11:15am – Wes Craven Presents: Dracula 2000 (IFC)

11:30am – Scarecrow (SyFy)

12:00pm – 1408 (TMC)

12:00pm – Halloween Craziest (Travel Channel)

1:00pm – Halloween Tricked Out (Travel Channel)

1:30pm – Night of the Wild (SyFy)

2:30pm – Ghostbusters (1984) (CMT)

3:00pm – Predator 2 (AMC)

3:00pm – Halloween Wars (Food Network)

3:30pm – Horns (SyFy)

3:47pm – Ghost Town (Starz)

4:00pm – Halloween Wars (Food Network)

5:00pm – Ghostbusters II (CMT)

5:00pm – Halloween Wars (Food Network)

5:30pm – The Book of Eli (AMC)

6:00pm – Halloween Wars (Food Network)

7:30pm – Ghosted (Fox)

8:00pm – Halloween Wars (Food Network – Season 7 Special)

8:00pm – Dracula (1931) (TCM)

9:00pm – Fear the Walking Dead (AMC)

9:00pm – Halloween Wars (Food Network – Season 7 Premiere)

9:00pm – The Ninth Gate (HBO2)

9:00pm – The Hills Have Eyes (2006) (Starz Encore)

9:30pm – Dracula’s Daughter (1936) (TCM)

10:00pm – Talking Dead (AMC)

10:00pm – Ghostbusters (1984) (CMT)

10:00pm – Halloween Baking Championship (Food Network)

11:00pm – The Cave (SyFy)

11:00pm – Son of Dracula (1943) (TCM)

11:15pm – The Purge: Election Year (HBO2)

12:00am – Zombie Honeymoon (Flix)

12:00am – Halloween Wars (Food Network)

12:00am – Texas Chainsaw (2013) (Fuse)

12:30am – Ghostbusters II (CMT)

12:30am – Nosferatu (1922) (TCM)

12:35am – Secret Window (Starz)

Monday, October 2nd

1:00am – Halloween Baking Championship (Food Network)

1:00am – Night of the Wild (SyFy)

1:00am – Fear (TMC)

1:05am – Victor Frankenstein (HB02)

1:30am – The Prowler (Flix)

2:55am – Maximum Overdrive (HBO2)

3:00am – Halloween Wars (Food Network)

3:00am – Zombie Night (SyFy)

4:00am – Return to House on Haunted Hill (AMC)

4:05am – Extraterrestrial (TMC)

4:12am – John Carpenter’s They Live (Starz Encore)

6:00am – Ominous (SyFy)

8:00am – Scarecrow (SyFy)

9:24am – Secret Window (Starz)

10:00am – The Lawnmower Man (Showtime)

10:00am – Zombie Night (SyFy)

11:30am – Everybody Hates Chris Halloween Episode (FUSE)

12:00pm – Predator 2 (AMC)

12:00pm – American Horror House (SyFy)

2:00pm – Halloween Wars (Food Network)

2:00pm – The Hollow (SyFy)

2:30pm – The Book of Eli (AMC)

3:00pm – Halloween Wars (Food Network)

3:50pm – Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (SHO2)

4:00pm – Halloween Wars (Food Network)

5:00pm – Halloween Wars (Food Network)

5:00pm – The Hills Have Eyes (2006) (Starz Encore)

5:50pm – Red Dragon (SHO2)

6:00pm – Halloween Wars (Food Network)

6:00pm – The Amityville Horror (2005) (HBO2)

6:00pm – The Thing (1982) (TMC)

7:00pm – Halloween Wars (Food Network)

8:30pm – Hollow Man (SyFy)

9:00pm – Halloween Baking Championship (Food Network)

9:00pm – Resident Evil: The Final Chapter (Starz)

9:00pm – John Carpenter’s They Live (Starz Encore)

10:00pm – Halloween Wars (Food Network)

10:00pm – Texas Chainsaw (2013) (Fuse)

10:40pm – The Darkness (HBO2)

11:00pm – Hollow Man 2 (SyFy)

Tuesday, October 3rd

1:00am – American Horror House (SyFy)

2:30am – The Scarehouse (Showtime)

4:00am – Halloween (2007) (Showtime)

4:40am – The Thing (1982) (TMC)

5:55am – Jaws (Showtime)

6:00am – Jaws 2 (SHO2)

8:00am – Jaws 3 (SHO2)

12:00pm – Salem’s Lot: Part One (2004) (IFC)

12:00pm – The Hollow (SyFy)

12:10pm – From Hell (Cinemax)

1:00pm – Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (Showtime)

1:40pm – Krampus (HBO2)

2:00pm – Phone Booth (HBO Signature)

2:00pm – Salem’s Lot: Part Two (2004) (IFC)

2:00pm – Hollow Man 2 (SyFy)

3:00pm – Interview with the Vampire (More Max)

4:00pm – Hollow Man (SyFy)

5:05pm – Wrong Turn (More Max)

6:00pm – Chopped: A Very Piggy Halloween (Food Network)

6:30pm – The Exorcism of Emily Rose (SyFy)

7:00pm – Chopped Junior: Halloween Party (Food Network)

8:00pm – Doom (Flix)

8:00pm – Frankenstein (1931) (TCM)

9:00pm – Chopped: Best Halloween Ever (Food Network)

9:00pm – I Know What You Did Last Summer (Starz Encore)

9:30pm – Bride of Frankenstein (1935) (TCM)

10:00pm – American Horror Story: Cult (FX)

10:00pm – Resident Evil: Afterlife (SyFy)

11:00pm – The Mummy (1932) (TCM)

11:15pm – Cape Fear (1991) (More Max)

12:00am – The Mothman Prophecies (SyFy)

12:30am – The Wolf Man (1941) (TCM)

12:35am – The Haunting (1999) (Starz Encore)

 

Wednesday, October 4th

 

1:40am – The Other Side of the Door (HBO2)

2:00am – Salem’s Lot: Part One (2004) (IFC)

2:00am – Island of Lost Souls (1933) (TCM)

2:30am – Scream of the Banshee (SyFy)

3:00am – Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (Showtime)

3:30am – The Black Cat (1934) (TCM)

4:00am – Salem’s Lot: Part Two (2004) (IFC)

4:45am – The Invisible Man (1933) (TCM)

6:00am – Mary Shelley’s Frankenstein (SyFy)

6:12am – I Know What You Did Last Summer (Starz Encore)

8:30am – The Mothman Prophecies (SyFy)

8:45am – Resident Evil: Retribution (IFC)

11:00am – Dead Still (SyFy)

12:40pm – Bloodsucking Bastards (TMC)

1:00pm – The Exorcism of Emily Rose (SyFy)

1:30pm – Red Dragon (Showtime)

2:59pm – The Haunting (1999) (Starz Encore)

3:20pm – The Ring (2002) (HBO)

3:30pm – Resident Evil: Afterlife (SyFy)

3:45pm – Resident Evil: Retribution (IFC)

5:00pm – Hansel & Gretel: Witch Hunters (FXX)

7:00pm – Godzilla (2014) (WGN)

7:17pm – I Know What You Did Last Summer (Starz Encore)

8:00pm – Insidious: Chapter 3 (SyFy)

9:00pm – I Still Know What You Did Last Summer (Starz Encore)

10:00pm – Channel Zero: No-End House (SyFy)

10:05pm – Death Becomes Her (Flix)

11:45pm – The Strangers (HBO Signature)

12:00am – The Hills Have Eyes (1977) (Flix)

12:00am – Dead Still (SyFy)

12:46am – Resident Evil: The Final Chapter (Starz)

 

Thursday, October 5th

 

1:30am – Battle Royale (Flix)

2:00am – Ghost Storm (SyFy)

2:30am – Resident Evil: Retribution (IFC)

2:35am – The Scarehouse (SHO2)

4:00am – Spider (Cinemax)

6:30am – Bram Stoker’s Dracula (SyFy)

9:30am – Ghost Storm (SyFy)

9:50am – The Terminator (HBO Signature)

11:30am – Silent Hill (SyFy)

12:00pm – Halloween’s Most Extreme (Travel Channel)

12:30pm – Darkman III: Die Darkman Die (Showtime)

12:35pm – Stir of Echoes (HBO2)

12:37pm – Resident Evil: The Final Chapter (Starz)

1:00pm – Halloween Top 20 (Travel Channel)

2:00pm – Mysteries at the Museum: Halloween Special (Travel Channel)

2:15pm – Stir of Echoes: Homecoming (HBO2)

3:00pm – Hansel & Gretel: Witch Hunters (FXX)

4:27pm – Insidious: Chapter 3 (SyFy)

6:20pm – Dead Calm (Cinemax)

6:40pm – Aliens (More Max)

7:05pm – The Conjuring (HBO Signature)

7:11pm – Resident Evil: The Final Chapter (Starz)

8:00pm – Chopped: Extreme Halloween (Food Network)

8:00pm – The Descent (Flix)

9:00pm – The Terminator (HBO Signature)

9:40pm – Captivity (Flix)

11:00pm – Blade Runner (SyFy)

11:36pm – The Shallows (Starz)

11:40pm – Cursed (More Max)

12:30am – Total Recall (1990) (AMC)

 

Friday, October 6th

 

1:20am – Chernobyl Diaries (More Max)

1:30am – Silent Hill (SyFy)

3:05am – Black Christmas (1974) (Showtime)

4:55am – The Darkness (HBO)

6:00am – Rabid (Flix)

6:20am – The Shallows (Starz)

7:00am – Saw (IFC)

7:30am – Dead Heat (Flix)

9:15am – Saw II (IFC)

9:22am – Don’t Breathe (Starz)

11:00am – The Lawnmower Man (Showtime)

11:15am – Saw III (IFC)

1:00pm – Total Recall (1990) (AMC)

1:00pm – Joy Ride 3: Roadkill (SyFy)

1:45pm – Saw IV (IFC)

2:00pm – Extraterrestrial (TMC)

3:00pm – Joy Ride 2: Dead Ahead (SyFy)

3:45pm – Saw V (IFC)

3:55pm – The Ring (2002) (HBO2)

4:00pm – Suspiria (El Rey)

4:30pm – The Ninth Gate (HBO Signature)

5:00pm – Joy Ride (SyFy)

5:45pm – Saw (IFC)

5:45pm – Red Dragon (SHO2)

6:00pm – Boogeyman (El Rey)

7:00pm – Texas Chainsaw (2013) (SyFy)

7:20pm – Ouija: Origin of Evil (More Max)

8:00pm – Boogeyman 2 (El Rey)

8:00pm – Seven (IFC)

9:00pm – The Exorcist (Fox)

9:00pm – Cape Fear (1991) (More Max)

9:00pm – My Bloody Valentine (1981) (Starz Encore)

10:00pm – Boogeyman 3 (El Rey)

11:00pm – Seven (IFC)

11:00pm – Texas Chainsaw (2013) (SyFy)

12:00am – Boogeyman (El Rey)

 

Saturday, October 7th

 

1:30am – The Strangers (HBO2)

2:00am – Boogeyman 2 (El Rey)

2:00am – Silent Hill: Revelation (IFC)

2:00am – Cabin Fever: Patient Zero (SyFy)

2:25am – Pet (TMC)

3:00am – Scream 4 (AMC)

4:00am – Boogeyman 3 (El Rey)

4:00am – Saw II (IFC)

4:00am – Isle of the Dead (SyFy)

4:35am – Phone Booth (HBO Signature)

4:40am – Broken Lizard’s Club Dread (More Max)

4:45am – American Psycho II (Cinemax)

4:50am – Dead Heat (Flix)

5:35am – Krampus (HBO2)

5:46am – My Bloody Valentine (1981) (Starz Encore)

6:25am – Friday the 13th (2009) (More Max)

6:36am – Roseanne: Halloween IV (TV Land)

7:19am – Friday the 13th (1981) (Starz Encore)

8:05am – Wrong Turn (More Max)

8:30am – My Soul to Take (SyFy)

9:30am – Silent Hill: Revelation (IFC)

9:30am – Final Destination (More Max)

10:00am – American Psycho (Cinemax)

10:00am – Wishmaster (El Rey)

10:30am – Joy Ride 3: Roadkill (SyFy)

11:00am – 1408 (TMC)

11:10am – Chernobyl Diaries (More Max)

11:45am – From Hell (Cinemax)

12:00pm – Wishmaster 2 (El Rey)

12:30pm – Joy Ride 2: Dead Ahead (SyFy)

1:50pm – Morgan (Cinemax)

2:00pm – Wishmaster 3 (El Rey)

2:17pm – My Bloody Valentine (1981) (Starz Encore)

2:30pm – Joy Ride (SyFy)

3:00pm – The Thing (1982) (TMC)

4:00pm – Wishmaster 4 (El Rey)

4:30pm – The Hills Have Eyes (1977) (Flix)

6:00pm – Wishmaster (El Rey)

7:00pm – Drag Me to Hell (SyFy)

8:00pm – Wishmaster 2 (El Rey)

9:00pm – Pride and Prejudice and Zombies (Starz Encore)

9:00pm – House of the Witch (SyFy)

10:00pm – Wishmaster 3 (El Rey)

10:15pm – Doom (Flix)

11:00pm – Jennifer’s Body (SyFy)

12:00am – Wishmaster 4 (El Rey)

 

Sunday, October 8th

 

1:30am – Carrie (2013) (SyFy)

2:00am – Wishmaster (El Rey)

2:05am – Zombie Honeymoon (Flix)

2:25am – The Purge: Election Year (HBO2)

3:30am – Battle Royale (Flix)

3:30am – My Soul to Take (SyFy)

3:40am – The Conjuring 2 (HBO)

4:00am – Wishmaster 2 (El Rey)

4:00am – Warm Bodies (TBS)

4:30am – Red Eye (TNT)

4:33am – Friday the 13th (1980) (Starz Encore)

6:00am – Paranormal State Marathon (until 10 am) (El Rey)

9:00am – Carrie (2013) (SyFy)

10:35am – Witchcraft (FXM)

11:00pm – Jennifer’s Body (SyFy)

11:55am – The Legend of Hell House (FXM)

1:30pm – The House on Skull Mountain (FXM)

2:15pm – My Blood Runs Cold (1965) (TCM)

3:00pm – Paranormal Activity (FXM)

3:00pm – House of the Witch (SyFy)

4:48pm – Paranormal Activity 2 (FXM)

5:00pm – Drag Me to Hell (SyFy)

5:10pm – Pride and Prejudice and Zombies (Starz Encore)

5:30pm – Total Recall (1990) (AMC)

6:40pm – Paranormal Activity 3 (FXM)

7:00pm – The Faculty (SyFy)

8:00pm – Fear the Walking Dead (AMC)

8:00pm – The Scariest Story Ever: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular (Disney)

8:00pm – The Return of Dracula (1958) (TCM)

8:35pm – Paranormal Activity 4 (FXM)

9:00pm – Halloween Wars (Food Network)

9:00pm – Scream 2 (HBO2)

9:00pm – Alien (More Max)

9:00pm – Rosemary’s Baby (Starz Encore)

9:30pm – House of Dracula (1945) (TCM)

10:25pm – Paranormal Activity (FXM)

10:45pm – Billy the Kid vs. Dracula (1966) (TCM)

11:00pm – Aliens (More Max)

11:01pm – Scream 3 (HBO2)

12:13am – Paranormal Activity 2 (FXM)

12:15am – The Cabinet of Dr. Caligari (1920) (TCM)

12:31am – Final Destination 2 (Starz)

 

Monday, October 9th

 

1:00am – Krampus (HBO2)

1:00am – The Wolfman (SyFy)

1:20am – Alien 3 (More Max)

2:00am – Jigoku (1960) (TCM)

2:00am – Mr. Brooks (Flix)

2:04am – Red State (Starz)

2:05am – Paranormal Activity 3 (FXM)

2:40am – Book of Shadows: Blair Witch 2 (HBO2)

3:00am – Red: Werewolf Hunter (SyFy)

3:15am – Alien Resurrection (More Max)

3:30am – Silence of the Lambs (El Rey)

4:00am – The Fury (FXM)

4:00am – Tokaido Yotsuya Kaidan (1959) (TCM)

4:05am – Captivity (Flix)

4:15am – Stir of Echoes (HBO Signature)

4:16am – Apollo 18 (AMC)

7:20am – Shock (FXM)

8:00am – Dark Haul (SyFy)

8:35am – Witchcraft (FXM)

9:30am – Total Recall (1990) (AMC)

9:55am – The Legend of Hell House (FXM)

10:00am – Boogeyman (SyFy)

10:45am – Dead Calm (Cinemax)

11:30am – The House on Skull Mountain (FXM)

11:30am – Jaws (SHO2)

12:00pm – Truth or Dare (SyFy)

12:30pm – The Ring (2002) (HBO Signature)

1:00pm – The Fury (FXM)

2:00pm – The Faculty (SyFy)

2:30pm – Phone Booth (HBO Signature)

3:00pm – Paranormal Activity 4 (FXM)

4:00pm – The Darkness (HBO)

4:00pm – A Nightmare on Elm Street (1984) (SyFy)

4:05pm – Rabid (Flix)

4:57pm – Rosemary’s Baby (Starz Encore)

6:00pm – A Nightmare on Elm Street 2: Freddy’s Revenge (SyFy)

7:30pm – Prometheus (FXM)

8:00pm – The Terminator (HBO)

8:00pm – A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors (SyFy)

9:00pm – Halloween Baking Championship (Food Network)

9:00pm – The Ring (2002) (HBO Signature)

9:00pm – Vacancy (Starz Encore)

9:55pm – Dead Calm (Cinemax)

10:00pm – Halloween Wars (Food Network)

10:00pm – Maggie (SyFy)

10:35pm – The Purge: Election Year (HBO2)

11:00pm – The Others (POP)

12:00am – A Nightmare on Elm Street (SyFy)

12:20am – Phone Booth (HBO Signature)

12:30am – Total Recall (2012) (FXM)

Tuesday, October 10th

1:15am – The Ninth Gate (HBO)

1:30am – The Others (POP)

2:00am – Boogeyman (SyFy)

2:15am – Fear (TMC)

4:00am – The Exorcist (Cinemax)

4:00am – Bloodsucking Bastards (TMC)

4:15am – Open Water (Showtime)

4:35am – The Blair Witch Project (HBO2)

6:00am – Witchslayer Gretl (SyFy)

7:05am – Mark of the Devil (FXM)

8:00am – Odd Thomas (SyFy)

9:35am – Shock Treatment (1964) (FXM)

10:00am – Grave Halloween (SyFy)

11:10am – The Cabinet of Caligari (1962) (FXM)

11:30am – The Lawnmower Man (Showtime)

12:00pm – Heebie Jeebies (SyFy)

12:44pm – Vacancy (Starz Encore)

1:10pm – Friday the 13th (2009) (More Max)

1:25pm – Darkman (Showtime)

1:30pm – Aliens vs Predator: Requiem (AMC)

1:45pm – Red Dragon (SHO2)

2:00pm – Maggie (SyFy)

3:00pm – Prometheus (FXM)

3:00pm – Disturbia (TNT)

3:30pm – Lake Placid (AMC)

4:00pm – A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master (SyFy)

4:10pm – The Amityville Horror (2005) (HBO2)

5:12pm – Ghost Town (Starz)

6:00pm – A Nightmare on Elm Street 5: The Dream Child (SyFy)

7:20pm – Final Destination (More Max)

8:00pm – Freddy’s Dead: The Final Nightmare (SyFy)

8:00pm – Cat People (1942) (TCM)

9:30pm – The Body Snatcher (1945) (TCM)

10:00pm – American Horror Story: Cult (FX)

10:00pm – Trick ‘r Treat (SyFy)

11:00pm – Val Lewton: The Man in the Shadows (2007) (TCM)

12:00am – A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master (SyFy)

12:30am – I Walked with a Zombie (1943) (TCM)

Wednesday, October 11th

1:03am – The Tomb (Starz)

1:30am – Van Helsing (AMC)

2:00am – A Nightmare on Elm Street 5: The Dream Child (SyFy)

2:00am – The Seventh Victim (1943) (TCM)

2:05am – The Forest (More Max)

2:37am – The Blackout Experiments (Starz)

3:30am – Bedlam (1946) (TCM)

4:00am – The Prowler (Flix)

4:50am – Resident Evil: The Final Chapter (Starz)

6:00am – The Cabinet of Caligari (1962) (FXM)

6:05am – The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor (Cinemax)

6:15am – The Ghost Ship (1943) (TCM)

6:22am – The Hitcher (2007) (Starz Encore)

6:45am – Haunter (IFC)

7:00am – Haunted High School (SyFy)

7:30am – Isle of the Dead (1945) (TCM)

7:49am – Creature from the Black Lagoon (Starz Encore)

9:00am – Salem’s Lot: Part One (2004) (IFC)

9:00am – The Diabolical (SyFy)

9:45am – Jaws 3 (Showtime)

10:00am – Lake Placid (AMC)

10:25am – Dark Water (2005) (HBO)

11:00am – Salem’s Lot: Part Two (2004) (IFC)

11:00am – Trick ‘r Treat (SyFy)

11:30am – Jaws 2 (Showtime)

12:29pm – Resident Evil: The Final Chapter (Starz)

1:00pm – Haunter (IFC)

1:30pm – Jaws (Showtime)

2:40pm – The Blair Witch Project (HBO2)

2:50pm – Darkman (SHO2)

3:10pm – Ouija: Origin of Evil (More Max)

4:09pm- The Hitcher (2007) (Starz Encore)

4:30pm – Darkman II: The Return of Durant (SHO2)

4:50pm – Alien (More Max)

5:00pm – Seven (IFC)

5:30pm – Freddy’s Dead: The Final Nightmare (SyFy)

6:05pm – The Lawnmower Man (SHO2)

6:50pm – Cape Fear (1991) (More Max)

7:30pm – The Sixth Sense (SyFy)

8:00pm – The Book of Eli (AMC)

8:00pm – Seven (IFC)

9:00pm – Resident Evil: The Final Chapter (Starz)

9:00pm – 976-EVIL (Starz Encore)

10:00pm – Channel Zero: No-End House (SyFy)

10:20pm – American Psycho (Cinemax)

10:30pm – Predator (AMC)

10:35pm – Children of the Corn II: The Final Sacrifice (Starz Encore)

11:30pm – Destination Moon (1950) (TCM)

12:50am – The Purge: Election Year (HBO2)

Thursday, October 12th

1:00am – The Time Machine (1960) (TCM)

1:40am – Doom (Flix)

3:30am – Zombie Honeymoon (Flix)

5:00am – The Power (1968) (TCM)

5:45am – The Pact (Showtime)

7:15am – Jaws: The Revenge (Showtime)

11:15am – Dead Heat (Flix)

1:25pm – 976-EVIL (Starz Encore)

1:40pm – Orphan (Cinemax)

2:00pm – Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (Showtime)

3:00pm – Predator (AMC)

3:05pm – The Hills Have Eyes (1977) (Flix)

4:00pm – The Sixth Sense (SyFy)

5:30pm – The Book of Eli (AMC)

6:30pm – Underworld (SyFy)

8:00pm – The Silence of the Lambs (BBC)

9:00pm – Cat People (1982) (Starz Encore)

10:15pm – Fear (TMC)

10:30pm – The Silence of the Lambs (BBC)

11:30pm – The Ring (2002) (HBO2)

12:00am – Blade (SyFy)

12:00am – Pet (TMC)

12:30am – 7 Faces of Dr. Lao (1964) (TCM)

Friday, October 13th

1:00am – AVP: Alien vs Predator (AMC)

1:30am – Red Dragon (Showtime)

2:35am – Attack of the Lederhosen Zombies (SHO2)

3:03am – Anaconda (Starz Encore)

3:45am – The Strangers (HBO)

6:00am – Mimic 2 (IFC)

6:30am – Interview with the Vampire (More Max)

6:30am – Kiss of the Tarantula (1976) (TCM)

7:45am – Darkman (Showtime)

7:58am – Cat People (1982) (Starz Encore)

8:00am – Rabid (Flix)

8:00am – Hannibal (IFC)

8:00am – Snake Woman (1961) (TCM)

8:35am – Cursed (More Max)

9:30am – Village of the Damned (1961) (TCM)

9:58am – Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan (Starz Encore)

10:00am – Poltergeist (1982) (Spike)

11:00am – Hannibal Rising (IFC)

11:00am – The Nanny (1965) (TCM)

11:30am – That ‘70s Show: Halloween (POP)

11:41am – Friday the 13th Part VII: The New Blood (Starz Encore)

11:50am – Krampus (HBO)

1:00pm – AVP: Alien vs Predator (AMC)

1:00pm – The Innocents (1961) (TCM)

1:12pm – Friday the 13th Part VI: Jason Lives (Starz Encore)

1:45pm – 28 Weeks Later (IFC)

2:42pm – Friday the 13th Part V: A New Beginning (Starz Encore)

2:45pm – A Place of One’s Own (1945) (TCM)

4:00pm – Silent Hill: Revelation (IFC)

4:00pm – Underworld (SyFy)

4:17pm – Friday the 13th Part IV: The Final Chapter (Starz Encore)

4:30pm – The Shining (Spike)

4:30pm – The Bad Seed (1956) (TCM)

5:45pm – The Ninth Gate (HBO2)

5:51pm – Friday the 13th Part III (Starz Encore)

6:00pm – The Texas Chainsaw Massacre (2003) (El Rey)

6:00pm – The Possession (IFC)

6:00pm – 1408 (TMC)

6:30pm – Blade (SyFy)

6:35pm – Friday the 13th (2009) (Cinemax)

6:45pm – The Curse of the Cat People (1944) (TCM)

7:00pm – SpongeBob Square Pants: The Legend of Boo-Kini Bottom (Nickelodeon)

7:29pm – Friday the 13th Part II (Starz Encore)

8:00pm – Jason Goes to Hell: The Final Friday (AMC)

8:00pm – Evil Dead (El Rey)

8:00pm – Wes Craven Presents: Dracula 2000 (IFC)

8:00pm – Stephen King’s IT (Spike)

8:00pm – Five Miles to Midnight (1963) (TCM)

9:00pm – Zombieland (Comedy Central)

9:00pm – The Exorcist (Fox)

9:00pm – Friday the 13th (1980) (Starz Encore)

9:59pm – Freddy vs. Jason (AMC)

10:00pm – Evil Dead II (El Rey)

10:00pm – Cell (Showtime)

11:58pm – Jason X (AMC)

12:00am – Nailbiter (Chiller)

12:00am – Evil Dead (El Rey)

12:00am – Phantasm: Ravager (SyFy)

12:45am – Wes Craven Presents: Dracula 2000 (IFC)

Saturday, October 14th

2:00am – Evil Dead II (El Rey)

2:00am – Scary Movie 3 (MTV)

2:00am – Phantasm: Remastered (SyFy)

2:04am – Black Christmas (2006) (Starz Encore)

2:50am – Dead Calm (Cinemax)

3:00am – Witchcraft (FXM)

3:00am – Hannibal (IFC)

3:36am – Vacancy (Starz Encore)

3:45am – Final Destination (More Max)

4:00am – Abraham Lincoln vs. Zombies (El Rey)

4:00am – Phantasm: Lord of the Dead (SyFy)

4:01am – A Nightmare on Elm Street (2010) (AMC)

4:20am – Shock Treatment (1964) (FXM)

4:40am – Resident Evil: The Final Chapter (Starz)

5:25am – Wrong Turn (More Max)

6:00am – Siren (Chiller)

6:50am – Tremors (More Max)

7:00am – Shock (FXM)

7:15am – Darkman (SHO2)

8:00am – Snoop Dogg’s Hood of Horror (Chiller)

8:00am – Phantasm: Ravager (SyFy)

8:15am – Shock Treatment (1964) (FXM)

8:22am – Friday the 13th (1980) (Starz Encore)

8:25am – The Forest (More Max)

9:00am – Stephen King’s IT (Spike)

9:50am – Witchcraft (FXM)

10:00am – Cujo (AMC)

10:00am – Black Christmas (2006) (Starz Encore)

10:00am – Silent Hill (SyFy)

11:00am – Boogeyman (El Rey)

11:10am – The Cabinet of Caligari (1962) (FXM)

11:30am – Ouija: Origin of Evil (More Max)

11:40am – The Shallows (Starz)

12:00pm – Dreamcatcher (AMC)

12:00pm – Siren (Chiller)

1:00pm – Boogeyman 2 (El Rey)

1:00pm – The Fury (FXM)

2:00pm – After.Life (Chiller)

2:15pm – Dark Water (2005) (HBO)

2:30pm – The Exorcism of Emily Rose (SyFy)

3:00pm – Christine (AMC)

3:00pm – Boogeyman 3 (El Rey)

3:00pm – Mama (FXM)

3:00pm – Alien (More Max)

3:30pm – Ghostbusters (1984) (Spike)

4:00pm – Almost Human (Chiller)

5:00pm – Silver Bullet (AMC)

5:00pm – Boogeyman (El Rey)

6:00pm – Van Helsing (BBC)

6:00pm – Roger Corman’s Death Race 2050 (Chiller)

6:11pm – Resident Evil: The Final Chapter (Starz)

7:00pm – Thinner (AMC)

7:00pm – Boogeyman 2 (El Rey)

7:00pm – The Purge (FXM)

7:00pm – Insidious: Chapter 3 (SyFy)

8:00pm – After.Life (Chiller)

8:00pm – Nickelodeon’s Ultimate Halloween Haunted House (Nickelodeon)

8:45pm – The Purge: Anarchy (FXM)

9:00pm – Boogeyman 3 (El Rey)

9:00pm – Halloween II (1981) (Starz Encore)

9:00pm – The Funhouse Massacre (TMC)

10:00pm – Almost Human (Chiller)

10:35pm – Gravy (TMC)

11:00pm – Boogeyman (El Rey)

11:00pm – John Carpenter’s Vampires (Starz Encore)

12:15am – The Funhouse Massacre (TMC)

Sunday, October 15th

1:00am – Boogeyman 2 (El Rey)

1:28am – Graveyard Shift (AMC)

1:30am – The Strangers (HBO Signature)

1:30am – John Carpenter Presents Vampires: Los Muertos (SyFy)

2:15am – Blacula (1972) (TCM)

2:40am – Jaws 2 (SHO2)

3:00am – Boogeyman 3 (El Rey)

3:00am – The Fury (FXM)

3:30am – Priest (SyFy)

4:00am – Scream, Blacula Scream (1973) (TCM)

4:40am – Jaws 3 (SHO2)

6:20am – Jaws: The Revenge (SHO2)

8:00am – The Exorcism of Emily Rose (SyFy)

9:40am – The Cabinet of Caligari (1962) (FXM)

10:00am – The Thing (1982) (TMC)

10:15am – The Conjuring (HBO Signature)

10:30am – John Carpenter Presents Vampires: Los Muertos (SyFy)

12:30pm – John Carpenter’s Vampires (SyFy)

1:00pm – Ghostbusters (1984) (Spike)

1:00pm – Halloween Crazy (Travel)

1:15pm – The Box (More Max)

2:00pm – America’s Scariest Halloween Attractions 3 (Travel)

3:00pm – The Purge (FXM)

3:00pm – The Sandman (SyFy)

3:15pm – 28 Days Later (More Max)

3:58pm – Halloween II (1981) (Starz Encore)

4:00pm – All-Star Halloween Spectacular (Food Network)

5:00pm – Van Helsing (BBC)

5:00pm – The Purge: Anarchy (FXM)

5:00pm – Insidious: Chapter 3 (SyFy)

5:10pm – I Am Legend (More Max)

7:00pm – Red Dragon (SHO2)

7:00pm – I, Frankenstein (SyFy)

8:00pm – Predator (Sundance)

8:00pm – Horror of Dracula (1958) (TCM)

9:00pm – Halloween Wars (Food Network)

9:00pm – The Strangers (HBO2)

9:00pm – The Conjuring (HBO Signature)

9:00pm – The Grudge (Starz Encore)

9:45pm – The Brides of Dracula (1960) (TCM)

10:30pm – The Other Side of the Door (HBO2)

11:00pm – From Dusk Till Dawn (SyFy)

12:00am – The Descent (Flix)

12:00am – The Phantom Carriage (TCM)

12:10am – The Cell (HBO2)

Monday, October 16th

1:30am – American Psycho (Cinemax)

1:30am – Neverknock (SyFy)

2:00am – Evil Dead (El Rey)

2:00am – Within (HBO2)

2:00am – Diabolique (1955) (TCM)

3:15am – Wes Craven Presents: They (Cinemax)

3:30am – The Children (2008) (HBO2)

3:30am – Mary Shelley’s Frankenstein (SyFy)

3:50am – The Hills Have Eyes (1977) (Flix)

4:00am – Evil Dead II (El Rey)

4:15am – Attack of the Lederhosen Zombies (SHO2)

4:15am – Gaslight (1944) (TCM)

5:00am – The Thing (1982) (TMC)

6:15am – The Snow Devils (1965) (TCM)

6:30am – Bram Stoker’s Dracula (SyFy)

7:15am – Jaws (Showtime)

8:00am – The Witches of Eastwick (HBO Signature)

8:00am – The Ice Pirates (1984) (TCM)

8:55am – Ernest Scared Stupid (HBO)

9:00am – Tales from the Crypt Presents: Demon Knight (AMC)

9:30am – Silent House (SyFy)

9:45am – Brainstorm (1983) (TCM)

10:30am – The Amityville Horror (1979) (AMC)

10:50am – The Grudge (Starz Encore)

11:00am – Darkman (Showtime)

11:15am – Big Trouble in Little China (IFC)

11:30am – SiREN (SyFy)

11:45am – The Power (1968) (TCM)

12:40pm – The Mummy (1999) (Cinemax)

1:30pm – Predator (Sundance)

1:30pm – Jennifer’s Body (SyFy)

1:45pm – Satellite in the Sky (1956) (TCM)

2:00pm – Monsters, Inc. (Disney)

3:30pm – I, Frankenstein (SyFy)

5:00pm – Black Swan (Lifetime)

5:00pm – Indestructible Man (1956) (TCM)

5:30pm – The Ring (HBO2)

5:30pm – From Dusk Till Dawn (SyFy)

6:00pm – The Texas Chainsaw Massacre (2003) (El Rey)

6:15pm – The Ultimate Warrior (1975) (TCM)

7:26pm – The Grudge (Starz Encore)

8:00pm – Dracula Untold (FXM)

8:00pm – Constantine (HBO)

8:00pm – The Stepfather (2009) (Lifetime)

8:00pm – Truth or Dare (SyFy)

8:15pm – Cell (Showtime)

8:30pm – The Lost Boys (Sundance)

9:00pm – Halloween Baking Championship (Food Network)

9:00pm – The Grudge 2 (Starz Encore)

9:55pm – Dracula Untold (FXM)

10:00pm – Halloween Wars (Food Network)

10:00pm – House of the Witch (SyFy)

10:30pm – Don’t Be Afraid of the Dark (Reelz)

10:30pm – Beetlejuice (Sundance)

12:00am – 30 Days of Night (SyFy)

12:02am – The Stepfather (2009) (Lifetime)

Tuesday, October 17th

2:45am – Friday the 13th (2009) (More Max)

3:45am – Big Trouble in Little China (IFC)

3:58am – Anaconda (Starz Encore)

4:25am – Interview with the Vampire (More Max)

6:30am – Jennifer’s Body (SyFy)

6:30am – Joe Smith, American (1942) (TCM)

6:52am – Resident Evil: The Final Chapter (Starz)

8:30am – Truth or Dare (SyFy)

9:00am – Tales From the Darkside: The Movie (AMC)

9:21am – The Grudge 2 (Starz Encore)

10:30am – Firestarter (AMC)

10:30am – 30 Days of Night (SyFy)

12:00pm – Kid Glove Killer (1942) (TCM)

1:00pm – Joy Ride 2: Dead Ahead (SyFy)

1:30pm – Sinister (Chiller)

2:00pm – The Lost Boys (Sundance)

3:00pm – House of the Witch (SyFy)

3:00pm – Blade II (TNT)

4:00pm – Howl (Chiller)

4:00pm – The Lawnmower Man (SHO2)

4:00pm – Beetlejuice (Sundance)

4:15pm – The Day The Earth Stood Still (2008) (More Max)

5:00pm – Blade: Trinity (TNT)

5:08pm – Resident Evil: The Final Chapter (Starz)

6:00pm – I Saw the Devil (Chiller)

6:00pm – Labyrinth (Sundance)

6:25pm – The Darkness (HBO2)

7:00pm – Lake Placid: The Final Chapter (SyFy)

8:00pm – The Devil’s Bride (1968) (TCM)

9:00pm – Sinister (Chiller)

9:00pm – The Relic (Starz Encore)

9:00pm – Lake Placid vs. Anaconda (SyFy)

9:45pm – The Curse of Frankenstein (1957) (TCM)

9:45pm – Death Becomes Her (TMC)

10:00pm – American Horror Story: Cult (FX)

10:00pm – Cell (SHO2)

11:00pm – Joy Ride (SyFy)

11:10pm – Ouija: Origin of Evil (More Max)

11:15pm – The Mummy (1959) (TCM)

11:30pm – I Saw the Devil (Chiller)

12:04am – Resident Evil: The Final Chapter (Starz)

12:30am – Halloween (2007) (Flix)

12:50am – Alien (More Max)

 

Wednesday, October 18th

 

1:00am – Joy Ride 2: Dead Ahead (SyFy)

1:00am – The Curse of the Werewolf (1961) (TCM)

2:30am – Shaun of the Dead (Flix)

2:40am – Darkman (SHO2)

2:45am – The Plague of the Zombies (1966) (TCM)

3:00am – Wrecker (SyFy)

3:30am – Labyrinth (Sundance)

4:20am – Darkman II: The Return of Durant (SHO2)

4:21am – Roseanne: Halloween V (TV Land)

4:30am – The Reptile (1966) (TCM)

7:30am – Dark Skies (SyFy)

8:15am – Dead Heat (Flix)

9:00am – Tales from the Crypt Presents: Bordello of Blood (AMC)

9:00am – Rabid (Showtime)

9:10am – Victor Frankenstein (HBO2)

9:30am – Seventh Son (SyFy)

9:37am – Cry_Wolf (Starz)

10:00am – Halloween Top 20 (Travel)

10:30am – The Dead Zone (AMC)

11:00am – Halloween’s Most Extreme (Travel)

11:55am – The Ring (HBO Signature)

12:05pm – Labyrinth (Sundance)

1:00pm – Jaws 2 (SHO2)

1:30pm – Joy Ride (SyFy)

2:00pm – Maniac Cop 2 (Chiller)

3:00pm – Jaws 3 (SHO2)

3:30pm – Lake Placid: The Final Chapter (SyFy)

4:00pm – Maniac Cop 3: Badge of Silence (Chiller)

5:30pm – Lake Placid vs. Anaconda SyFy)

5:41pm – The Relic (Starz Encore)

6:00pm – Sleepwalkers (Chiller)

8:00pm – Maniac Cop 2 (Chiller)

8:00pm – Mr. Brooks (Flix)

9:00pm – The Ring (HBO Signature)

9:00pm – Pride and Prejudice and Zombies (Starz Encore)

10:00pm – Maniac Cop 3: Badge of Silence (Chiller)

10:00pm – Channel Zero: No-End House (SyFy)

11:00pm – The Purge: Election Year (HBO)

11:00pm – Hollow Man (SyFy)

12:00am – Sleepwalkers (Chiller)

12:38am – The Shallows (Starz)

Thursday, October 19th

1:30am – Hollow Man 2 (SyFy)

3:45am – Orphan (Cinemax)

4:00am – The Texas Chainsaw Massacre (2003) (El Rey)

4:05am – Key & Peele: Michael Jackson Halloween (Comedy Central)

4:06am – Creature from the Black Lagoon (Starz Encore)

4:15am – The Scarehouse (Showtime)

5:45am – Dead Heat (Flix)

6:00am – Seventh Son (SyFy)

7:30am – Spooky Buddies (Freeform)

8:00am – Trick ‘r Treat (SyFy)

9:00am – Graveyard Shift (AMC)

9:00am – LEGO Scooby-Doo!: Haunted Hollywood (Cartoon Network)

10:00am – Hollow Man 2 (SyFy)

10:15am – Resident Evil: Retribution (IFC)

11:00am – Army of Darkness (AMC)

11:00am – The Thing (1982) (Flix)

11:00am – Parks and Recreation: Halloween Surprise (FXX)

11:25am – The Conjuring (HBO Signature)

11:55am – Final Destination (More Max)

12:00pm – The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2 (Freeform)

12:00pm – Hollow Man (SyFy)

12:15pm – Hannibal Rising (IFC)

1:00pm – Doom (Flix)

1:30pm – Fright Night (2011) (Chiller)

1:54pm – Pride and Prejudice and Zombies (Starz Encore)

2:30pm – Joy Ride 3: Roadkill (SyFy)

2:35pm – The Haunted Mansion (Freeform)

2:40pm – Dark Water (2005) (HBO)

3:00pm – Hannibal (IFC)

4:00pm – Silent Retreat (Chiller)

4:30pm – 1408 (TMC)

4:40pm – The Addams Family (Freeform)

5:50pm – Contracted (Showtime)

6:00pm – The Barrens (Chiller)

6:00pm – Resident Evil: Retribution (IFC)

6:45pm – Addams Family Values (Freeform)

7:00pm – The Faculty (SyFy)

7:10pm – The Terminator (HBO Signature)

7:15pm – Cell (Showtime)

8:00pm – Fright Night (2011) (Chiller)

8:00pm – Dead Calm (Cinemax)

8:00pm – Doom (Flix)

8:30pm – The Texas Chainsaw Massacre (2003) (El Rey)

8:50pm – Hocus Pocus (Freeform)

9:00pm – Phantoms (Starz Encore)

10:01pm – Final Destination 2 (Starz)

10:30pm – Silent Retreat (Chiller)

10:30pm – The Silence of the Lambs (El Rey)

11:00pm – The Texas Chain Saw Massacre (1974) (SyFy)

11:45pm – Spider (Cinemax)

12:00am – ParaNorman (Freeform)

12:00am – 28 Weeks Later (IFC)

12:00am – The Night of the Hunter (1955) (TCM)

12:30am – The Barrens (Chiller)

12:37am – Don’t Breathe (Starz)

Mobile
Mobile
Banner