Banner

*Updated on 10/11 with new listings.* It’s that time of year again, dear readers! Halloween season is finally upon us and to get you ready for all the seasonal scares, Daily Dead has once again put together our Annual Halloween Viewing Guide, which gives you a rundown of everything—from movies to specials and more—headed to the small screen over the next few weeks.

And as we’ve done in past years, we’ll be updating this list every Friday to add new programming as they’re revealed by the various channels, so be sure to check back each week to see what kind of horror and sci-fi will be headed to network and cable TV through the weekend after Halloween.

**All listings are in EST.**

**UPDATED LISTINGS ARE IN BOLD.**

Friday, October 11th

1:00am – Dude Bro Party Massacre III (SHO Beyond)

1:05am – Wes Craven Presents Wishmaster (Thriller Max)

2:00am – The Blood on Satan’s Claw (Turner Classic Movies)

2:30am – Wrong Turn 5: Bloodlines (SyFy)

2:45am – Funny Games (2008) (HBO Signature)

3:45am – Dracula A.D. 1972 (Turner Classic Movies)

5:30am – Eye of the Devil (Turner Classic Movies)

7:20am – Ghosts of Mars (SHO Beyond)

9:00am – Winchester (SHO Beyond)

10:25am – Victor Crowley (HBO Comedy)

11:00am – Scared Shrekless (Freeform)

11:30am – Disney•Pixar's Finding Nemo (Freeform)

11:30am – Gallowwalkers (SyFy)

12:55pm – Beyond White Space (SHO Beyond)

1:25pm – Child’s Play 2 (Action Max)

1:30pm – The Haunting in Connecticut 2: Ghosts of Georgia (SyFy)

2:00pm – Hocus Pocus (Freeform)

3:30pm – The Haunting in Connecticut (SyFy)

4:05pm – Disney•Pixar's The Incredibles (Freeform)

4:30pm – They Live (SHO Beyond)

4:35pm – Red Eye (Action Max)

5:30pm – Annabelle: Creation (SyFy)

6:15pm – Ghosts of Mars (SHO Beyond)

6:45pm – Disney•Pixar's Toy Story of TERROR! (Freeform)

7:15pm – Hotel Transylvania (Freeform)

7:55pm – Mr. Brooks (Action Max)

8:00pm – The Lost World: Jurassic Park (AMC)

8:00pm – Texas Chainsaw 3D (SyFy)

8:00pm – Ghidorah, the Three-Headed Monster (Turner Classic Movies)

8:20pm – Happy Death Day (HBO)

9:20pm – The Nightmare Before Christmas (Freeform)

9:45pm – Halloween (2018) (HBO2)

9:45pm – Invasion of Astro-Monster (Turner Classic Movies)

10:00pm – The Skulls (Thriller Max)

11:00pm – Jurassic Park III (AMC)

11:00pm – Freakshow Cakes (Food Network)

11:30pm – Ebirah, Horror of the Deep (Turner Classic Movies)

11:35pm – The Ring Two (HBO2)

12:00am – The Simpsons: Treehouse of Horror-thon (Freeform)

12:05am – Saw III (SHO Beyond)

12:30am – Hell Fest (Showtime Showcase)

Saturday, October 12th

1:00am – Son of Godzilla (Turner Classic Movies)

2:00am – Ratpocalypse (SHO Beyond)

2:00am – The Haunting in Connecticut (SyFy)

2:20am – Halloween II (1981) (HBO Signature)

2:45am – Destroy All Monsters (Turner Classic Movies)

2:50am – Insidious: The Last Key (HBO2)

3:30am – The Evil Dead (1981) (SHO Beyond)

4:00am – The Haunting in Connecticut 2: Ghosts of Georgia (SyFy)

4:30am – Ghoulies (Turner Classic Movies)

4:35am – Anacondas: The Hunt for the Blood Orchid (HBO2)

5:00am – Winchester (SHO Beyond)

6:00am – Red Riding Hood (Action Max)

7:00am – Ghostbusters (1984) (Freeform)

8:30am – Jaws (AMC)

9:02am – The Crooked Man (SyFy)

9:30am – Disney•Pixar's The Incredibles (Freeform)

11:05am – Leatherface: Texas Chainsaw Massacre III (SyFy)

11:15am – The Fourth Kind (HBO Signature)

11:30am – Jaws 2 (AMC)

11:30am – The Cured (SHO Beyond)

12:00pm – Van Helsing (More Max)

12:10pm – The Nightmare Before Christmas (Freeform)

12:59pm – The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (SyFy)

1:05pm – Primal Rage (SHO Beyond)

1:50pm – The Addams Family (1991) (Freeform)

2:00pm – The Lost World: Jurassic Park (AMC)

3:00pm – The Village (Showtime Showcase)

3:01pm – Leatherface (SyFy)

3:55pm – Addams Family Values (Freeform)

4:45pm – The Fog (2005) (SHO Beyond)

5:00pm – Jurassic Park III (AMC)

5:01pm – Texas Chainsaw 3D (SyFy)

6:00pm – Scream (Freeform Premiere)

6:20pm – Happy Death Day (HBO/HBO Latino)

6:25pm – Blood Fest (SHO Beyond)

6:27pm – My Soul to Take (Thriller Max)

6:50pm – The Nun (HBO Zone)

8:00pm – Happy Death Day 2U (HBO/HBO Latino)

8:16pm – The Skulls 3 (Thriller Max)

8:40pm – Scream 2 (Freeform Premiere)

9:00pm – The Banana Splits Movie (SyFy)

9:00pm – Ghost Adventures: Serial Killer Spirits (Travel)

9:45pm – The Cured (SHO Beyond)

10:00pm – Buried (Action Max)

10:00pm – Jaws (AMC)

10:20pm – Replicas (Cinemax)

11:00pm – Gremlins 2: The New Batch (SyFy)

11:20pm – Scream 3 (Freeform Premiere)

11:30pm – Drive Angry (SHO Beyond)

11:35pm – Natural Born Killers (Action Max)

11:45pm – Happy Death Day 2U (HBO/HBO Latino)

12:30am – Halloween (2018) (HBO Signature)

Sunday, October 13th

1:00am – Jaws 2 (AMC)

1:15am – Arachnophobia (HBO Comedy)

1:15am – Saw V (SHO Beyond)

1:30am – The Evil Dead (1981) (SHO 2)

1:36am – Gremlins (SyFy)

3:00am – Saw III (SHO 2)

3:30am – Jaws 3 (AMC)

4:01am – Killer High (SyFy)

6:00am – The Skulls (More Max)

7:00am – Ghostbusters II (Freeform)

8:30am – Gremlins (SyFy)

8:40am – Sphere (HBO Zone)

9:35am – The Corpse Bride (Freeform)

10:45am – Halloween II (2009) (AMC)

10:58am – Gremlins 2: The New Batch (SyFy)

11:05am – The Final Wish (SHO Beyond)

11:05am – Enemy Mine (Thriller Max)

11:10am – The Addams Family (1991) (Freeform)

12:00pm – The Curse of the Cat People (1944) (Turner Classic Movies)

12:35pm – Predators (HBO Zone)

12:45pm – Hell Fest (SHO Beyond)

1:15pm – Halloween (2007) (AMC)

1:15pm – Addams Family Values (Freeform)

2:15pm – Cutting Class (SHO Beyond)

3:15pm – Piranha (1978) (More Max)

3:20pm – Disney•Pixar's Finding Dory (Freeform)

3:27pm – The Banana Splits Movie (SyFy)

3:45pm – Halloween H20: 20 Years Later (AMC)

5:25pm – Disney•Pixar's Monsters, Inc. (Freeform)

5:45pm – Halloween: Resurrection (AMC)

7:15pm – Happy Death Day 2U (HBO/HBO Latino)

7:30pm – Disney's Moana (Freeform)

8:15pm – RoboCop (1987) (HBO Zone)

9:00pm – The Walking Dead Season 10 (AMC)

9:00pm – Halloween Wars (Food Network)

10:00pm – Haunted Gingerbread Showdown (Food Network)

10:00pm – Hocus Pocus (Freeform)

10:00pm – Witches of Salem (Travel)

10:45pm – A Nightmare on Elm Street (2010) (HBO2)

12:10am – The Corpse Bride (Freeform)

12:25am – Signs (HBO2)

12:30am – The Invasion (2007) (HBO Signature)

Monday, October 14th

1:10am – Asylum (HBO Zone)

1:35am – Angel Heart (SHO 2)

2:00am – Dead in the Water (SyFy)

2:10am – Vacancy (Showtime Showcase)

2:15am – The Stepfather (1987) (Thriller Max)

3:15am – The Ruins (SHO Beyond)

3:25am – Mr. Brooks (Cinemax)

3:35am – They Remain (Showtime Showcase)

4:00am – They Found Hell (SyFy)

4:35am – RoboCop 2 (HBO Zone)

5:20am – Winchester (Showtime Showcase)

5:30am – Child’s Play 3 (Cinemax)

6:35am – Exposure (SHO Beyond)

7:40am – The Covenant (SHO 2)

7:45am – Unfriended: Dark Web (Action Max)

8:00am – Cursed to Kill (SHO Beyond)

9:00am – Halloween: Resurrection (AMC)

9:20am – The Descent (Action Max)

9:30am – Evil Dead (2013) (SyFy)

9:45am – You Better Watch Out (SHO Beyond)

11:00am – Halloween H20: 20 Years Later (AMC)

11:30am – Hocus Pocus (Freeform)

11:30am – Beyond White Space (SHO Beyond)

11:30am – The Hollow (SyFy)

1:00pm – Halloween 4: The Return of Michael Myers (AMC)

1:05pm – They Remain (SHO Beyond)

1:40pm – Disney•Pixar's Monsters, Inc. (Freeform)

2:15pm – Van Helsing (Thriller Max)

2:45pm – Ghost Light (SHO Beyond)

3:00pm – Halloween: The Revenge of Michael Myers (AMC)

3:00pm – The Lawnmower Man (SHO 2)

3:35pm – The Predator (HBO2)

3:45pm – Matilda (Freeform)

4:30pm – Haunter (SHO Beyond)

4:45pm – Big Trouble in Little China (HBO Comedy)

5:00pm – Halloween 6: The Curse of Michael Myers (AMC)

5:00pm – Vacancy (SHO 2)

5:50pm – Mrs. Doubtfire (Freeform)

6:10pm – The Little Stranger (Thriller Max)

6:15pm – What Keeps You Alive (SHO Beyond)

7:00pm – Halloween (1978) (AMC)

7:10pm – Replicas (More Max)

7:20pm – Happy Death Day (HBO Signature)

8:00pm – Open Water (SHO Beyond)

8:20pm – Darkman (HBO Zone)

8:55pm – Hotel Transylvania (Freeform)

9:00pm – Halloween Baking Championship (Food Network)

9:30pm – Open Water 2: Adrift (SHO Beyond)

10:00pm – Halloween Cake Off (Food Network)

10:00pm – The Darkness (Thriller Max)

11:05pm – Open Water 3: Cage Dive (SHO Beyond)

Tuesday, October 15th

1:31am – Omen IV: The Awakening (AMC)

2:00am – Saw III (SHO Beyond)

2:00am – Evil Dead (2013) (SyFy)

2:55am – The Skulls II (Thriller Max)

3:00am – Hostel (Cinemax)

3:00am – Blood Fest (Showtime)

4:30am – The Fog (2005) (SHO 2)

4:35am – Red Riding Hood (Cinemax)

6:48am – Sphere (HBO)

7:50am – The Hitcher (Action Max)

8:00am – A Demon Within (SHO Beyond)

9:00am – Corridors of Blood (AMC)

9:15am – How to Make a Monster (AMC)

9:25am – Cat People (Thriller Max)

9:30am – War of the Colossal Beast (AMC)

9:45am – Omen III: The Final Conflict (AMC)

10:30am – The Hills Have Eyes (2006) (SyFy)

11:25am – The Skulls 3 (Thriller Max)

11:30am – Matilda (Freeform)

12:15pm – Damien: Omen II (AMC)

12:30pm – The Covenant (SHO Beyond)

12:45pm – Saw (SyFy)

1:40pm – Mrs. Doubtfire (Freeform)

2:45pm – The Omen (1976) (AMC)

2:45pm – Jessabelle (HBO Signature)

3:00pm – Saw II (SyFy)

3:05pm – Halloween (2018) (HBO2)

4:00pm – The Lawnmower Man (SHO Beyond)

4:15pm – Arachnophobia (HBO Comedy)

4:45pm – Hotel Transylvania (Freeform)

5:03pm – Saw VI (SyFy)

5:15pm – The Exorcist (AMC)

6:00pm – Jacob’s Ladder (SHO Beyond)

6:20pm – Buried (Action Max)

6:25pm – Blood Fest (SHO 2)

6:50pm – The Addams Family (1991) (Freeform)

7:05pm – Saw: The Final Chapter 3D (SyFy)

8:00pm – Carrie (2013) (AMC)

8:00pm – The Covenant (SHO Beyond)

8:25pm – Piranha (1978) (Thriller Max)

8:55pm – Addams Family Values (Freeform)

9:45pm – The Beyond (SHO Beyond)

10:00pm – My Soul to Take (Thriller Max)

10:00pm – Most Terrifying Places (Travel)

10:15pm – Carrie (1976) (AMC)

11:15pm – The Ruins (SHO Beyond)

11:40pm – Natural Born Killers (Cinemax)

12:00am – Hocus Pocus (Freeform)

12:30am – Orphan (AMC)

12:45am – Jackals (SHO Beyond)

Wednesday, October 16th

1:50am – Victor Crowley (HBO Comedy)

2:15am – Primal Rage (SHO Beyond)

3:00am – Resident Evil: Apocalypse (HBO2)

3:15am – The People Under The Stairs (AMC)

3:17am – Unfriended (Cinemax)

3:30am – Funny Games (2008) (HBO)

4:35am – Scary Movie 3 (Action Max)

5:45am – Corridors of Blood (AMC)

5:45am – Mail Order Monster (SHO Beyond)

6:00am – RoboCop 2 (HBO Zone)

6:00am – Van Helsing (More Max)

7:30am – The Descent: Part 2 (Action Max)

8:00am – Saw (SyFy)

9:00am – The Creation of the Humanoids (AMC)

9:05am – Child’s Play 2 (Action Max)

9:15am – Voodoo Woman (AMC)

9:15am – The Hallow (SHO Beyond)

9:30am – Invasion of the Neptune Men (AMC)

9:45am – Village of the Damned (1995) (AMC)

10:15am – American Horror House (SyFy)

10:29am – Child’s Play 3 (Action Max)

11:00am – Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) (Freeform)

11:00am – The Skulls (Thriller Max)

12:00pm – An American Haunting (AMC)

1:00pm – The Faculty (SHO Beyond)

1:40pm – Hocus Pocus (Freeform)

1:40pm – The Fourth Kind (HBO Signature)

2:00pm – Paranormal Activity 4 (AMC)

2:45pm – Red Eye (Cinemax)

2:45pm – Level 16 (SHO Beyond)

3:20pm – Signs (HBO2)

3:50pm – The Addams Family (1991) (Freeform)

4:00pm – Curse of Chucky (AMC)

4:30pm – The Final Wish (SHO Beyond)

5:10pm – Predators (HBO2)

5:55pm – Addams Family Values (Freeform)

6:00pm – Cult of Chucky (AMC)

6:15pm – Winchester (SHO Beyond)

7:20pm – The Lost Boys (HBO Zone)

8:00pm – Trick ‘r Treat (AMC)

8:00pm – Mr. Brooks (Cinemax)

8:00pm to 11:00pm – The Simpsons: Treehouse of Horror-thon (Freeform)

8:15pm – Happy Death Day 2U (HBO/HBO Latino)

9:35pm – The Faculty (SHO Beyond)

10:00pm – The Purge (AMC)

10:00pm – The Nun (HBO Zone)

12:00am – Paranormal Activity (AMC)

12:00am – The Haunted Mansion (2003) (Freeform)

Thursday, October 17th

1:00am – Piranha (2010) (SHO Beyond)

2:00am – Red Riding Hood (Action Max)

2:00am – Paranormal Activity 3 (AMC)

2:30am – What Keeps You Alive (SHO Beyond)

2:30am – Angel Heart (SHO2)

4:10am – It Stains the Sands Red (SHO Beyond)

5:07am – The Creation of the Humanoids (AMC)

5:22am – Voodoo Woman (AMC)

5:37am – Invasion of the Neptune Men (AMC)

7:30am – You Better Watch Out (SHO Beyond)

9:00am – Jet Attack (AMC)

9:05am – Ghosts of Mars (SHO Beyond)

9:15am – Violent Midnight (AMC)

9:15am – The Fog (2005) (Showtime)

9:30am – Body Snatchers (AMC)

9:40am – Happy Death Day 2U (HBO)

10:45am – The Faculty (Showtime)

10:45am – Haunter (SHO Beyond)

11:00am – ParaNorman (Freeform)

11:30am – House on Haunted Hill (1999) (AMC)

11:35am – Replicas (Cinemax)

11:35am – The Little Stranger (Thriller Max)

12:00pm – Underworld: Rise of the Lycans (SyFy)

12:30pm – Stray (SHO Beyond)

1:05pm – The Haunted Mansion (2003) (Freeform)

1:30pm – The Cabin in the Woods (AMC)

1:30pm – The Good Son (Thriller Max)

2:00pm – Elizabeth Harvest (SHO Beyond)

2:00pm – I’ll Always Know What You Did Last Summer (SyFy)

3:10pm – 101 Dalmatians (1996) (Freeform)

3:30pm – Trick ‘r Treat (AMC)

4:00pm – I Still Know What You Did Last Summer (SyFy)

5:15pm – The Corpse Bride (Freeform)

5:30pm – The Crazies (2010) (AMC)

6:00pm – Ghosts of Mars (SHO Beyond)

6:00pm – I Know What You Did Last Summer (SyFy)

6:45pm – The Darkness (Thriller Max)

6:50pm – Scooby-Doo (2002) (Freeform)

7:45pm – They Live (SHO Beyond)

8:00pm – Thirteen Ghosts (2001) (AMC)

8:00pm – Buried (Cinemax)

8:00pm – Boo! A Madea Halloween (SyFy)

8:00pm – The Uninvited (1944) (Turner Classic Movies)

8:55pm – Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed (Freeform)

9:00pm – The House With a Clock in its Walls (Showtime Signature)

9:30pm – Angel Heart (SHO Beyond)

10:00pm – The Holzer Files (Travel)

10:00pm – The Haunting (1963) (Turner Classic Movies)

10:05pm – Ghost Ship (2002) (AMC)

10:20pm – Joy Ride (SyFy)

11:30pm – Extraterrestrial (SHO Beyond)

12:00am – R.L. Stine's Mostly Ghostly: One Night in Doom House (Freeform)

12:00am – The Fog (1980) (Turner Classic Movies)

12:29am – Joy Ride 2: Dead Ahead (SyFy)

Friday, October 18th

1:45am – Poltergeist (1982) (Turner Classic Movies)

2:15am – Halloween (2018) (HBO Signature)

2:30am – Joy Ride 3: Roadkill (SyFy)

3:00am – The Forest (HBO2)

3:15am – Darkman III: Die, Darkman, Die! (HBO Zone)

3:15am – Drive Angry (SHO Beyond)

3:45am – Kuroneko (Turner Classic Movies)

4:45am – Open Water 3: Cage Dive (Showtime)

5:10am – Unfriended (Action Max)

5:30am – The Phantom Carriage (Turner Classic Movies)

7:20am – The Fourth Kind (HBO)

8:15am – Piranha (1978) (More Max)

8:42am – Deep Rising (Action Max)

8:55am – Warning Sign (Thriller Max)

9:00am – Tales from the Crypt Presents Demon Knight (AMC)

9:00am – Sphere (HBO)

9:00am – The Village (Showtime Showcase)

10:00am – Jason Lives: Friday the 13th, Part VI (AMC)

10:50am – Predators (HBO Zone)

11:00am – 31 Nights of Halloween Fan Fest (Freeform)

11:00am – The Isle (SHO Beyond)

11:30am – Wrong Turn (SyFy)

12:00pm – Friday the 13th Part VII: The New Blood (AMC)

12:00pm – National Treasure (Freeform)

12:30pm – Cat People (Thriller Max)

12:35pm – Primal Rage (SHO Beyond)

12:40pm – RoboCop (1987) (HBO Zone)

1:26pm – I Know What You Did Last Summer (SyFy)

2:00pm – Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan (AMC)

2:25pm – Upgrade (HBO Zone)

3:00pm – Scream (Freeform)

3:29pm – Joy Ride (SyFy)

4:00pm – Jason Goes to Hell: The Final Friday (AMC)

4:05pm – Asylum (HBO Zone)

5:38pm – Boo! A Madea Halloween (SyFy)

5:40pm – Scream 2 (Freeform)

6:00pm – Friday the 13th (2009) (AMC)

6:15pm – The Covenant (SHO Beyond)

8:00pm – Friday the 13th (1980) (AMC)

8:00pm – The Lawnmower Man (SHO Beyond)

8:00pm – Jason X (SyFy)

8:00pm – All Monsters Attack (Turner Classic Movies)

8:20pm – Scream 3 (Freeform)

9:00pm – Replicas (More Max)

9:30pm – Godzilla vs. Hedorah (Turner Classic Movies)

10:00pm – Friday the 13th Part 2 (AMC)

10:00pm – The Dark Tower (SHO Beyond)

10:15pm – Arachnophobia (HBO Comedy)

11:00pm – Freakshow Cakes (Food Network)

11:15pm – Godzilla vs. Gigan (Turner Classic Movies)

12:00am – Friday the 13th Part III (AMC)

12:00am – The Simpsons: Treehouse of Horror-thon (Freeform)

12:20am – The Stepfather (1987) (Thriller Max)

Saturday, October 19th

1:00am – The Ruins (SHO Beyond)

1:00am – Rodan (Turner Classic Movies)

1:50am – Wes Craven Presents Wishmaster (Thriller Max)

2:00am – Friday the 13th: The Final Chapter (AMC)

2:02am – Jason X (SyFy)

2:30am – Sugar Hill (1974) (Turner Classic Movies)

2:35am – Dude Bro Party Massacre III (SHO Beyond)

4:00am – Friday the 13th Part V: A New Beginning (AMC)

4:04am – Wrong Turn (SyFy)

4:15am – Blacula (Turner Classic Movies)

4:20am – The Cured (SHO Beyond)

4:40am – Galaxy of Terror (Action Max)

6:00am – Graveyard Shift (AMC)

6:45am – They Live (Showtime Showcase)

7:00am – ParaNorman (Freeform)

7:55am – Happy Death Day (HBO Signature)

8:00am – Cujo (AMC)

9:00am – Freddy’s Dead: The Final Nightmare (SyFy)

9:05am – Hocus Pocus (Freeform)

10:00am – Misery (AMC)

11:00am – Level 16 (SHO Beyond)

11:00am – A Nightmare on Elm Street 5: The Dream Child (SyFy)

11:15am – The Simpsons: Treehouse of Horror-thon (Freeform)

12:30pm – Thinner (AMC)

12:30pm – Mr. Brooks (Cinemax)

1:00pm – A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master (SyFy)

2:00pm – White Zombie (Turner Classic Movies)

2:10pm – The Invasion (2007) (HBO Signature)

2:30pm – Silver Bullet (AMC)

2:30pm – The Final Wish (SHO Beyond)

2:35pm – The Good Son (Cinemax)

3:00pm – A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors (SyFy)

3:55pm – The Predator (HBO Zone)

4:05pm – The Faculty (SHO Beyond)

4:05pm – Van Helsing (Thriller Max)

4:15pm – Disney's Zootopia (Freeform)

4:30pm – The Shining (AMC)

5:00pm – A Nightmare on Elm Street 2: Freddy’s Revenge (SyFy)

5:25pm – Big Trouble in Little China (HBO Comedy)

6:45pm – Hocus Pocus (Freeform)

7:00pm – A Nightmare on Elm Street (1984) (SyFy)

8:00pm – Christine (AMC)

8:00pm – Glass (HBO/HBO Latino)

8:55pm – Ghostbusters (1984) (Freeform)

9:00pm – Critters Attack! (SyFy)

9:00pm – Ghost Adventures: Serial Killer Spirits (Travel)

10:00pm – Red Eye (Action Max)

10:00pm – Pet Sematary (1989) (AMC)

10:00pm – Ghosts of Mars (SHO Beyond)

11:20pm – Glass (HBO/HBO Latino)

11:25pm – Ghostbusters II (Freeform)

11:40pm – The Texas Chainsaw Massacre 2 (SHO Beyond)

12:00am – Pet Sematary Two (AMC)

Sunday, October 20th

1:30am – Saw III (SHO Beyond)

2:00am – Creepshow (1982) (AMC)

2:00am – The Thing (2011) (SyFy)

4:05am – Open Water 3: Cage Dive (SHO2)

5:15am – The Skulls 3 (Thriller Max)

6:15am – Alien: Resurrection (AMC)

7:00am – 31 Nights of Halloween Fan Fest (Freeform)

8:00am – Hocus Pocus (Freeform)

8:45am – Final Destination 5 (AMC)

9:00am – You Better Watch Out (SHO Beyond)

9:15am – Happy Death Day 2U (HBO/HBO Latino)

9:30am – A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors (SyFy)

10:05am – Disney's Zootopia (Freeform)

10:45am – Final Destination (AMC)

10:45am – Death Line (SHO Beyond)

11:30am – A Nightmare on Elm Street 2: Freddy’s Revenge (SyFy)

12:15pm – They Remain (SHO Beyond)

12:35pm – Ghostbusters (1984) (Freeform)

12:45pm – Final Destination 2 (AMC)

1:30pm – Critters Attack! (SyFy)

2:05pm – The House on Sorority Row (SHO Beyond)

2:44pm – Final Destination 3 (AMC)

3:05pm – Ghostbusters II (Freeform)

3:15pm – RoboCop (1987) (HBO2)

3:15pm – Halloween (2018) (HBO Signature)

3:30pm – A Nightmare on Elm Street (1984) (SyFy)

3:45pm – What Keeps You Alive (SHO Beyond)

3:45pm – The Nanny (Turner Classic Movies)

4:25pm – Buried (Action Max)

4:40pm – My Soul to Take (Thriller Max)

4:43pm – The Final Destination (AMC)

5:30pm – Winchester (SHO Beyond)

5:35pm – Hocus Pocus (Freeform)

6:45pm – Glass (HBO/HBO Latino)

7:45pm – Hotel Transylvania (Freeform)

8:20pm – Red Riding Hood (Action Max)

9:00pm – The Walking Dead Season 10 (AMC)

9:00pm – Halloween Wars (Food Network)

9:00pm – The Evil Dead (1981) (SHO Beyond)

9:50pm – The Addams Family (1991) (Freeform)

10:00pm – Haunted Gingerbread Showdown (Food Network)

10:00pm – Witches of Salem (Travel)

10:30pm – Evil Dead II (SHO Beyond)

11:50pm – Hell Fest (Showtime Showcase)

11:55pm – Addams Family Values (Freeform)

12:00am – Re-Animator (SHO Beyond)

12:00am – The Phantom Carriage (Turner Classic Movies)

Monday, October 21st

1:26am – Teeth (Action Max)

1:30am – Blood Fest (SHO Beyond)

1:35am – Saw V (SHO2)

1:50am – The Darkness (Thriller Max)

2:00am – Cabin Fever (2003) (HBO2)

2:07am – The Haunting in Connecticut (SyFy)

2:45am – Replicas (Cinemax)

3:01am – Puppetmaster (Action Max)

3:05am – 4/20 Massacre (SHO Beyond)

3:10am – Open Water (SHO2)

4:04am – The Haunting in Connecticut 2: Ghosts of Georgia (SyFy)

4:33am – Child’s Play 2 (Action Max)

5:00am – Arachnophobia (HBO2)

6:00am – Q: The Winged Serpent (SHO Beyond)

6:10am – The Company of Wolves (HBO Zone)

8:40am – Truth or Dare (2018) (HBO2)

9:00am – Jet Attack (AMC)

9:15am – How to Make a Monster (AMC)

9:30am – Predator 2 (AMC)

10:00am – The Haunting in Connecticut (SyFy)

10:30am – Jacob’s Ladder (1990) (SHO Beyond)

11:00am – The Corpse Bride (Freeform)

11:15am – Unfriended (Cinemax)

11:50am – Scary Movie 3 (Action Max)

12:00pm – Predator (AMC)

12:00pm – The Haunting in Connecticut 2: Ghosts of Georgia (SyFy)

12:30pm – It Stains the Sands Red (SHO Beyond)

12:35pm – The Addams Family (1991) (Freeform)

1:40pm – Beyond White Space (Showtime Showcase)

2:30pm – Hellboy (2004) (AMC)

2:40pm – Addams Family Values (Freeform)

3:35pm – The Faculty (Showtime)

3:55pm – Arachnophobia (HBO Comedy)

4:30pm – Hellboy II: The Golden Army (AMC)

4:45pm – The Nightmare Before Christmas (Freeform)

6:05pm – The House with a Clock in its Walls (SHO2)

6:20pm – A Nightmare on Elm Street (2010) (HBO2)

6:25pm – Hotel Transylvania (Freeform)

6:25pm – Piranha (1978) (Thriller Max)

7:00pm – Independence Day (AMC)

8:00pm – Hell Fest (SHO Beyond)

8:30pm – Goosebumps (Freeform)

8:30pm – Annabelle: Creation (SyFy)

9:00pm – Halloween Baking Championship (Food Network)

9:30pm – Cutting Class (SHO Beyond)

10:00pm – Independence Day (AMC)

10:00pm – Halloween Cake Off (Food Network)

10:00pm – Happy Death Day (HBO Zone)

10:50pm – Big Trouble in Little China (HBO Family)

11:40pm – Happy Death Day 2U (HBO Zone)

12:30am – Drive Angry (SHO Beyond)

Tuesday, October 22nd

1:00am – AVP: Alien vs. Predator (AMC)

1:20am – The Nun (HBO Zone)

1:33am – Gremlins (SyFy)

2:15am – Piranha (2010) (SHO Beyond)

2:30am – The Texas Chainsaw Massacre 2 (SHO2)

2:59am – Spawn (AMC)

3:06am – Predators (HBO2)

3:45am – Ratpocalypse (SHO Beyond)

6:30am – Wrong Turn 6: Last Resort (SyFy)

8:28am – Fright Night (2011) (SyFy)

9:00am – Corridors of Blood (AMC)

9:15am – From Dusk Till Dawn 3: The Hangman’s Daughter (AMC)

10:44am – Daybreakers (SyFy)

11:00am – Decorating Disney: Halloween Magic (Freeform)

11:15am – From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money (AMC)

12:00pm – The Fog (2005) (Showtime)

12:03pm – Scared Shrekless (Freeform)

12:30pm – Evil Dead II (SHO2)

12:35pm – Monster House (Freeform)

12:45pm – Gremlins (SyFy)

1:15pm – From Dusk Till Dawn (AMC)

2:20pm – Knock Knock (HBO2)

2:40pm – The Nightmare Before Christmas (Freeform)

3:00pm – Happy Death Day (HBO Signature)

3:11pm – Gremlins II: The New Batch (SyFy)

3:15pm – The Rite (AMC)

4:20pm – Buried (Cinemax)

4:20pm – Goosebumps (Freeform)

4:30pm – Level 16 (SHO Beyond)

4:40pm – The Lost Boys (HBO Signature)

5:00pm – Happy Death Day 2U (HBO)

5:33pm – Annabelle: Creation (SyFy)

5:45pm – Carrie (AMC)

6:15pm – Insidious: The Last Key (HBO2)

6:15pm – The Final Wish (SHO Beyond)

6:50pm – Scooby-Doo (2002) (Freeform)

7:45pm – Glass (HBO/HBO Latino)

8:00pm – Mr. Brooks (Action Max)

8:00pm – Trick ‘r Treat (AMC)

8:00pm – Hansel & Gretel: Witch Hunters (SyFy)

8:15pm – The House with a Clock in its Walls (Showtime Showcase)

8:20pm – The Skulls II (Thriller Max)

8:55pm – Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed (Freeform)

10:00pm – Silver Bullet (AMC)

10:00pm – Extraterrestrial (SHO Beyond)

10:00pm – Jack the Giant Slayer (SyFy)

10:00pm – Most Terrifying Places (Travel)

12:00am – Fright Night (AMC)

12:00am – Monster House (Freeform)

12:15am – The Conjuring 2 (HBO Zone)

12:55am – Halloween (2018) (HBO)

Wednesday, October 23rd

2:00am – Angel Heart (SHO2)

2:20am – The Little Stranger (More Max)

2:30am – The Possession (AMC)

2:30am – The Forest (HBO Zone)

3:10am – The Predator (HBO2)

3:30am – Piranha (2010) (Showtime Showcase)

5:30am – Invasion of the Neptune Men (AMC)

5:45am – The Creation of the Humanoids (AMC)

8:15am – The Covenant (Showtime Showcase)

9:00am – Prince of Darkness (AMC)

9:00am – The Hills Have Eyes (2006) (SyFy)

11:00am – Willy Wonka & the Chocolate Factory (Freeform)

11:26am – The Hills Have Eyes 2 (2007) (SyFy)

11:30am – The Apparation (AMC)

12:10pm – The Faculty (SHO2)

1:00pm – Jackals (SHO Beyond)

1:26pm – Drag Me to Hell (SyFy)

1:30pm – The Crazies (2010) (AMC)

1:30pm – Scooby-Doo (2002) (Freeform)

1:35pm – The Cured (Showtime Showcase)

1:55pm – The Fog (2005) (SHO2)

2:40pm – Big Trouble in Little China (HBO Comedy)

3:10pm – Cutting Class (Showtime Showcase)

3:30pm – Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed (Freeform)

3:30pm – Jack the Giant Slayer (SyFy)

3:35pm – Vacancy (SHO2)

4:00pm – Trick ‘r Treat (AMC)

4:15pm – Haunter (SHO Beyond)

4:45pm – The Covenant (Showtime Showcase)

5:30pm – Disney's Moana (Freeform)

6:00pm – Ghost Ship (AMC)

6:00pm – Hansel & Gretel: Witch Hunters (SyFy)

8:00pm – Thirteen Ghosts (AMC)

8:00pm to 11:00pm – The Simpsons: Treehouse of Horror-thon (Freeform)

8:00pm – Texas Chainsaw 3D (SyFy)

8:00pm – The Isle (SHO Beyond)

9:45pm – Beyond White Space (SHO Beyond)

9:55pm – Happy Death Day 2U (HBO Signature)

10:00pm – Final Destination 2 (AMC)

10:00pm – Leatherface (SyFy)

11:25pm – Arachnophobia (HBO Comedy)

11:30pm – Angel Heart (SHO Beyond)

12:00am – Final Destination 3 (AMC)

12:00am – Matilda (Freeform)

12:00am – Open Water (SHO2)

12:00am – The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (SyFy)

Thursday, October 24th

1:06am – The Nun (HBO)

1:30am – The Ruins (SHO Beyond)

2:00am – The Gallows (AMC)

2:00am – Leatherface: Texas Chainsaw Massacre III (SyFy)

9:00am – Violent Midnight (AMC)

9:15am – Voodoo Woman (AMC)

9:30am – Lost Souls (AMC)

11:00am – Matilda (Freeform)

11:15am – The Exorcist (AMC)

1:00pm – Jason and the Argonauts (Turner Classic Movies)

1:10pm – Disney's Moana (Freeform)

2:30pm – The Shining (AMC)

3:40pm – Ghostbusters (1984) (Freeform)

6:00pm – Halloween (1978) (AMC)

6:00pm – Clash of the Titans (1981) (Turner Classic Movies)

6:15pm – Ghostbusters II (Freeform)

8:00pm – Halloween H20: 20 Years Later (AMC)

8:00pm – Horror of Dracula (Turner Classic Movies)

8:50pm – Hocus Pocus (Freeform)

9:30pm – The Gorgon (Turner Classic Movies)

10:00pm – Halloween: Resurrection (AMC)

10:00pm – The Holzer Files (Travel)

11:15pm – The Plague of the Zombies (Turner Classic Movies)

12:00am – The Haunted Mansion (2003) (Freeform)

Friday, October 25th

1:00am – Night of the Living Dead (1968) (Turner Classic Movies)

3:00am – The Hunger (Turner Classic Movies)

3:14am – Leprechaun: Origins (AMC)

4:45am – Nosferatu (1922) (Turner Classic Movies)

9:30am – War of the Colossal Beast (AMC)

9:45am – Tales From the Crypt (1972) (AMC)

11:00am – Monsters vs. Aliens: Mutant Pumpkins (Freeform)

11:32am – Ghostbusters (1984) (Freeform)

11:45am – Annabelle (AMC)

2:00pm – Halloween: Resurrection (AMC)

2:05pm – Ghostbusters II (Freeform)

4:00pm – Halloween H20: 20 Years Later (AMC)

4:40pm – The Haunted Mansion (2003) (Freeform)

6:00pm – Leprechaun (AMC)

6:45pm – Hocus Pocus (Freeform)

8:00pm – Leprechaun 2 (AMC)

8:00pm – Godzilla vs. Megalon (Turner Classic Movies)

8:55pm – Disney•Pixar's Monsters, Inc. (Freeform)

9:30pm – Godzilla vs. Mechagodzilla (Turner Classic Movies)

10:00pm – Leprechaun 3 (AMC)

11:00pm – Freakshow Cakes (Food Network)

12:00am – The Simpsons: Treehouse of Horror-thon (Freeform)

12:30am – The War of the Gargantuas (Turner Classic Movies)

Saturday, October 26th

7:00am – Monster House (Freeform)
9:10am – Hocus Pocus (Freeform)
11:20am – Scooby-Doo (2002) (Freeform)
1:25pm – Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed (Freeform)
3:30pm – Disney•Pixar's Monsters, Inc. (Freeform)
5:35pm – The Addams Family (1991) (Freeform)
7:40pm – Addams Family Values (Freeform)
9:00pm – Ghost Adventures: Serial Killer Spirits (Travel)
9:45pm – Hotel Transylvania (Freeform)
11:50pm – Hocus Pocus (Freeform)

Sunday, October 27th

6:00am – King Kong (1933) (Turner Classic Movies)
7:00am – Scooby-Doo (2002) (Freeform)
8:00am – The Picture of Dorian Gray (1945) (Turner Classic Movies)
9:00am – Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed (Freeform)
11:05am – Hocus Pocus (Freeform)
1:15pm – The Nightmare Before Christmas (Freeform)
1:30pm – A Kiss Before Dying (Turner Classic Movies)
2:55pm – The Addams Family (1991) (Freeform)
3:30pm – Cape Fear (1962) (Turner Classic Movies)
5:00pm – Addams Family Values (Freeform)
5:30pm – Whatever Happened to Baby Jane? (1962) (Turner Classic Movies)
7:05pm – Hotel Transylvania (Freeform)
9:00pm – The Walking Dead Season 10 (AMC)
9:00pm – Halloween Wars (Food Network)
9:10pm – Hocus Pocus (Freeform)
10:00pm – Haunted Gingerbread Showdown (Food Network)
10:00pm – Witches of Salem (Travel)
11:20pm – Dark Shadows (2012) (Freeform)

Monday, October 28th

3:30am – Goke, Body Snatcher from Hell (Turner Classic Movies)
7:00am – Dark Shadows (2012) (Freeform)
11:30am – The Haunted Mansion (2003) (Freeform)
1:30pm – The Nightmare Before Christmas (Freeform)
3:10pm – Scream (Freeform)
5:40pm – Scream 2 (Freeform)
8:20pm – Scream 3 (Freeform)
9:00pm – Halloween Baking Championship (Food Network)
10:00pm – Halloween Cake Off (Food Network)

Tuesday, October 29th

7:30am – The Haunted Mansion (2003) (Freeform)
11:00am – The Nightmare Before Christmas (Freeform)
12:35pm – Scooby-Doo (2002) (Freeform)
2:40pm – Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed (Freeform)
3:00pm – The Seventh Victim (Turner Classic Movies)
4:15pm – The Night Visitor (Turner Classic Movies)
4:45pm – The Addams Family (1991) (Freeform)
6:00pm – Dead Ringer (1964) (Turner Classic Movies)
6:50pm – Addams Family Values (Freeform)
8:55pm – Hotel Transylvania (Freeform)
10:00pm – Most Terrifying Places (Travel)
12:00am – The Corpse Bride (Freeform)

Wednesday, October 30th

7:30am – Scooby-Doo (2002) (Freeform)
11:00am – The Corpse Bride (Freeform)
12:30pm – Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed (Freeform)
2:35pm – The Addams Family (1991) (Freeform)
4:40pm – Addams Family Values (Freeform)
6:45pm – Hotel Transylvania (Freeform)
8:00pm – Mad Love (1935) (Turner Classic Movies)
8:50pm – Hocus Pocus (Freeform)
9:15pm – The Most Dangerous Game (1932) (Turner Classic Movies)
10:30pm – Cat People (1942) (Turner Classic Movies)
11:45pm – I Walked With A Zombie (Turner Classic Movies)
12:00am – Scooby-Doo (2002) (Freeform)

Thursday, October 31st

1:00am – The Walking Dead (1936) (Turner Classic Movies)
2:15am – Mark of the Vampire (Turner Classic Movies)
3:30am – Little Shop of Horrors (1960) (Turner Classic Movies)
4:45am – A Bucket of Blood (Turner Classic Movies)
6:45am – Freaks (1932) (Turner Classic Movies)
8:00am – Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1932) (Turner Classic Movies)
9:45am – The Bat (1959) (Turner Classic Movies)
11:15am – House on Haunted Hill (1958) (Turner Classic Movies)
11:30am – 31 Nights of Halloween Fan Fest (Freeform)
12:30pm – Hocus Pocus (Freeform)
1:00pm – From Beyond the Grave (Turner Classic Movies)
2:35pm – Hocus Pocus (Freeform)
2:45pm – Black Sabbath (1963) (Turner Classic Movies)
4:30pm – Chamber of Horrors (Turner Classic Movies)
4:40pm – Hocus Pocus (Freeform)
6:15pm – House of Wax (1953) (Turner Classic Movies)
6:45pm – Hocus Pocus (Freeform)
8:00pm – Bride of Frankenstein (Turner Classic Movies)
8:50pm – Hocus Pocus (Freeform)
9:00pm – Ghost Adventures: Curse of the Harrisville Farmhouse (Travel)
9:30pm – The Devil-Doll (Turner Classic Movies)
10:00pm – The Holzer Files (Travel)
11:00pm – House of Usher (Turner Classic Movies)
12:00am – Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed (Freeform)
12:30am – Pit and the Pendulum (Turner Classic Movies)

Friday, November 1st

2:00am – The Haunted Palace (1963) (Turner Classic Movies)
3:45am – Die, Monster, Die! (Turner Classic Movies)
5:15am – The Curse of Frankenstein (Turner Classic Movies)
6:45am – Dracula, Prince of Darkness (Turner Classic Movies)
11:15pm – Abbott and Costello Meet Frankenstein (Turner Classic Movies)

Saturday, November 2nd

1:45pm – The Uninvited (1944) (Turner Classic Movies)
9:00pm – Ghost Adventures: Serial Killer Spirits (Travel)

PREVIOUSLY AIRED

Friday, September 27th

3:15pm – The Mummy’s Shroud (Turner Classic Movies)
6:30pm – The Mummy (1959) (Turner Classic Movies)

Saturday, September 28th

2:00am – Belladonna of Sadness (Turner Classic Movies)
3:30am – House (1977) (Turner Classic Movies)
5:25am – Unfriended (Cinemax)
6:05am – The Skulls (Outermax)
6:40am – Cabin Fever (2003) (HBO Zone)
9:00am – Underworld: Evolution (SyFy)
12:55pm – Signs (HBO Signature)
1:10pm – Victor Crowley (HBO Zone)
2:50pm – My Soul To Take (Action Max)
2:50pm – The Fourth Kind (Thriller Max)
3:00pm – Chopped: Halloween Hijinks (Food Network)
4:00pm – Chopped: A Very Piggy Halloween (Food Network)
5:00pm – Chopped: Best Halloween Ever (Food Network)
8:15pm – Boo! A Madea Halloween (USA)
8:20pm – The First Purge (HBO Zone)
10:00pm – Red Eye (Thriller Max)
10:35pm – Resident Evil: Apocalypse (HBO2)
11:30pm – The Devil’s Rejects (Thriller Max)
12:00am – They Live (SyFy)

Sunday, September 29th

1:00am – Halloween H20: 20 Years Later (FLIXe)
1:45am – The Skulls 3 (Action Max)
2:00am – The Meg (HBO Zone)
2:00am – It Came From Outer Space (Turner Classic Movies)
2:20am – Insidious: The Last Key (HBO Signature)
3:30am – Riders to the Stars (Turner Classic Movies)
3:55am – Halloween II (1981) (HBO Zone)
4:20am – Jurassic World: Fallen Kingdom (HBO Latino)
4:45am – Cat People (Outermax)
5:30am – Victor Crowley (HBO Zone)
11:00am – A Nightmare on Elm Street (2010) (HBO Zone)
11:20am – The Frighteners (Outermax)
11:30am – Hellboy (2004) (AMC)
1:00pm – Van Helsing (5Star Max)
1:00pm – Signs (HBO)
2:50pm – The Ring Two (HBO)
6:10pm – Replicas (Cinemax)
8:00pm – Road to Halloween Wars (Food Network)
9:00pm – Halloween Wars (Food Network)
9:30pm – Halloween: Resurrection (FLIXe)
9:50pm – The Lost Boys (HBO Comedy)
10:00pm – Outrageous Pumpkins (Food Network)
10:00pm – The Invasion (2007) (HBO Zone)
12:00am – Red Eye (Outermax)

Monday, September 30th

1:20am – The Predator (HBO Signature)
2:10am – Unfriended (Action Max)
2:25am – Jessabelle (HBO2)
3:35am – The Butterfly Effect 3: Revelations (Cinemax)
6:15am – I See A Dark Stranger (Turner Classic Movies)
6:20am – The Forest (HBO Signature)
7:30am – The Skulls II (Action Max)
8:00am – The Thing (2011) (SyFy)
8:20am – Red Eye (More Max)
10:05am – Arachnophobia (HBO)
10:45am – Resident Evil: Apocalypse (HBO Zone)
12:57pm – Beetlejuice (SyFy)
1:10pm – Unfriended: Dark Web (Thriller Max)
2:40pm – Scary Movie 3 (Moviemax)
4:45pm – Truth or Dare (2018) (HBO Zone)
5:10pm – Jurassic World: Fallen Kingdom (HBO Signature)
6:10pm – My Soul to Take (Thriller Max)
6:15pm – Deep Rising (Cinemax)
8:00pm – Cold Creek Manor (Cinemax)
8:00pm – Beetlejuice (SyFy)
8:20pm – Buried (HBO Zone)
9:00pm – Replicas (More Max)
9:00pm – Halloween Baking Championship (Food Network)
10:00pm – Halloween Cake Off (Food Network)
10:00pm – House of 1000 Corpses (Thriller Max)
11:30pm – Primeval (Thriller Max)

Tuesday, October 1st

1:15am – Halloween H20: 20 Years Later (FLIXe)
1:40am – Hellbound: Hellraiser II (HBO Zone)
1:55am – Darkman II: The Return of Durant (HBO2)
3:20am – Splice (HBO Zone)
5:05am – American Nightmares (HBO Zone)
5:15am – Upgrade (More Max)
8:10am – The Fourth Kind (HBO Signature)
11:00am to 12:30pm – The Middle Halloween Marathon (Freeform)
11:00am – Finders Keepers (SyFy)
11:55am – The Forest (HBO Zone)
12:30pm – Willy Wonka & the Chocolate Factory (Freeform)
1:00pm – The Crooked Man (SyFy)
1:05pm – Z for Zachariah (Cinemax)
1:30pm – Asylum (HBO Zone)
1:50pm – Happy Death Day (HBO)
2:05pm – Happy Death Day (HBO Latino)
3:00pm – Monster House (Freeform)
3:00pm – House of the Witch (SyFy)
3:05pm – The Nun (HBO Zone)
4:45pm – Darkman (HBO Zone)
5:00pm – Leatherface (SyFy)
5:05pm – The Nightmare Before Christmas (Freeform)
6:20pm – Van Helsing (Outermax)
6:45pm – Disney•Pixar's Monsters, Inc. (Freeform)
8:10pm – The Predator (HBO Zone)
8:50pm – Hocus Pocus (Freeform)
10:00pm – Most Terrifying Places (Travel)
11:00pm – Chopped: Extreme Halloween (Food Network)
11:15pm – Halloween (2018) (HBO)
12:00am – Zombieland (Freeform)

Wednesday, October 2nd

1:25am – Cat People (Thriller Max)
2:00am – Leatherface (SyFy)
3:05am – The Skulls (Moviemax)
3:45am – Buried (Action Max)
3:58am – Animal (SyFy)
4:15am – RoboCop (1987) (HBO Zone)
5:20am – Hostel: Part II (Action Max)
8:05am – Deep Rising (Action Max)
9:00am – Child’s Play 3 (Cinemax)
9:00am – House of the Witch (SyFy)
11:00am – Neverknock (SyFy)
11:30am – Scared Shrekless (Freeform Premiere)
12:00pm – Monster House (Freeform)
12:05pm – Unfriended (Action Max)
1:00pm – Stickman (SyFy)
1:15pm – The Descent (Cinemax)
2:05pm – R.L. Stine's Mostly Ghostly: One Night in Doom House (Freeform Premiere)
2:40pm – Arachnophobia (HBO Comedy)
2:55pm – The Descent: Part 2 (Cinemax)
4:10pm – The Nightmare Before Christmas (Freeform)
4:25pm – Replicas (Thriller Max)
5:00pm – The Haunting in Connecticut 2: Ghosts of Georgia (SyFy)
5:50pm – Hocus Pocus (Freeform)
6:15pm – The Invasion (2007) (HBO Signature)
7:00pm – The Haunting in Connecticut (SyFy)
8:00pm to 11:00pm – The Simpsons: Treehouse of Horror-thon (Freeform Premiere)
9:00pm – A Nightmare on Elm Street (1984) (SyFy)
9:45pm – Big Trouble in Little China (HBO Comedy)
11:00pm – Gremlins (SyFy)
11:25pm – Unfriended: Dark Web (Moviemax)
11:55pm – The Good Son (Thriller Max)
12:00am – ParaNorman (Freeform)
12:55am – Wes Craven Presents Wishmaster (More Max)

Thursday, October 3rd

1:25am – Gremlins 2: The New Batch (SyFy)
2:10am – A Nightmare on Elm Street (2010) (HBO2)
2:35am – Signs (HBO Zone)
3:50am – Phantoms (HBO2)
6:00am – Piranha (1978) (Outermax)
6:00am – No Escape Room (SyFy)
8:01am – You Might be the Killer (SyFy)
8:05am – The Lost Boys (HBO Zone)
10:02am – Evil Dead (2013) (SyFy)
10:55am – Child’s Play 2 (Cinemax)
11:25am – Insidious: The Last Key (HBO Zone)
12:04pm – Gremlins (SyFy)
12:30pm – Edward Scissorhands (Freeform)
2:31pm – Gremlins 2: The New Batch (SyFy)
2:40pm – ParaNorman (Freeform)
3:10pm – The Darkest Minds (HBO Zone)
4:15pm – The Ring Two (HBO2)
4:45pm – The Haunted Mansion (2003) (Freeform)
4:45pm – The Skulls (Thriller Max)
4:58pm – A Nightmare on Elm Street (1984) (SyFy)
5:20pm – Happy Death Day (HBO/HBO Latino)
6:10pm – Halloween (2018) (HBO2)
6:35pm – The Skulls II (Thriller Max)
6:50pm – The Addams Family (1991) (Freeform)
7:00pm – Jason X (SyFy)
8:00pm – Bell Book and Candle (Turner Classic Movies)
8:15pm – The Skulls 3 (Thriller Max)
8:20pm – Z for Zachariah (Action Max)
8:55pm – Addams Family Values (Freeform)
9:00pm – R.I.P.D. (SyFy)
9:45pm – Horror Hotel (Turner Classic Movies)
9:55pm – Mr. Brooks (Cinemax)
10:00pm – The Holzer Files (Travel)
11:00pm – Jason X (SyFy)
11:15pm – The Devil’s Own (1966) (Turner Classic Movies)
11:55pm – Van Helsing (Thriller Max)
12:00 am – Edward Scissorhands (Freeform)

Friday, October 4th

1:00am – Evil Dead (2013) (SyFy)

1:00am – Suspiria (1977) (Turner Classic Movies)

2:30pm – The Ruins (SHO Beyond)

2:45am – Night of Dark Shadows (Turner Classic Movies)

3:00am – The Descent (Outermax)

3:00am – You Might be the Killer (SyFy)

3:05am – Open Water (Showtime)

3:45am – Truth or Dare (2018) (HBO2)

3:45am – Saw III (SHO 2)

4:05am – Jackals (SHO Beyond)

4:30am – Haxan: Witchcraft Through the Ages (Turner Classic Movies)

4:45am – Darkman II: The Return of Durant (HBO Zone)

5:25am – Buried (Cinemax)

5:35am – The Hallow (SHO Beyond)

6:00am – Spooky Buddies (HBO Comedy)

7:45am – The House with the Clock in its Walls (SHO 2)

11:00am – Monsters vs. Aliens: Mutant Pumpkins (Freeform Premiere)

11:00am – The Hills Have Eyes (2006) (SyFy)

11:30am – Hook (1991) (Freeform)

12:15pm – The Terror of Hallow’s Eve (SHO Beyond)

1:20pm – Resident Evil: Apocalypse (HBO2)

1:26pm – The Hills Have Eyes 2 (2007) (SyFy)

1:45pm – Lady Psycho Killer (SHO Beyond)

2:15pm – Deep Rising (Outermax)

2:35pm – The Haunted Mansion (2003) (Freeform)

3:15pm – 4/20 Massacre (SHO Beyond)

3:26pm – Drag Me to Hell (SyFy)

3:50pm – Mr. Brooks (5Star Max)

4:40pm – The Addams Family (1991) (Freeform)

4:45pm – The Final Wish (SHO Beyond)

5:30pm – R.I.P.D. (SyFy)

6:30pm – The Good Son (Cinemax)

6:45pm – Addams Family Values (Freeform)

8:00pm – Haunted Salem: LIVE (Travel)

8:00pm – Godzilla (1954) (Turner Classic Movies)

8:30pm – Hell Fest (SHO Beyond)

8:38pm – Jurassic World: Fallen Kingdom (HBO Family)

8:50pm – Hocus Pocus (Freeform)

9:30pm – Godzilla, King of the Monsters! (1956) (Turner Classic Movies)

10:00pm – RoboCop 2 (HBO Zone)

10:00pm – Blood Fest (SHO Beyond)

10:45pm – Signs (HBO2)

11:00pm – Freakshow Cakes (Food Network)

11:00pm – Godzilla Raids Again (Turner Classic Movies)

11:35pm – The Texas Chainsaw Massacre 2 (SHO Beyond)

12:00am – The Simpsons: Treehouse of Horror-thon (Freeform)

12:00am – The Nun (HBO Zone)

12:10am – Replicas (Cinemax)

12:30am – Mothra vs. Godzilla (Turner Classic Movies)

Saturday, October 5th

1:15am – The Fourth Kind (HBO Signature)

1:30am – Piranha (2010) (SHO Beyond)

1:37am – Predators (HBO Zone)

1:45am – My Soul to Take (Thriller Max)

1:47am – The Hills Have Eyes (2006) (SyFy)

2:00am – Big Trouble in Little China (HBO Family)

2:15am – Mothra (Turner Classic Movies)

2:20am – The Forest (HBO2)

2:40am – The Stepfather (1987) (More Max)

2:55am – Jessabelle (HBO Signature)

3:00am – Re-Animator (SHO Beyond)

3:15am – Scary Movie 3 (5Star Max)

3:25am – Child’s Play 3 (Outermax)

4:00am – The Town That Dreaded Sundown (1977) (Turner Classic Movies)

4:30am – Vacancy (Showtime Showcase)

6:00am – Beverly Hills, 90120: Halloween (POP)

6:05am – The Little Stranger (More Max)

6:30am – The Covenant (SHO Beyond)

6:55am – The Darkest Minds (HBO Signature)

7:00am – ParaNorman (Freeform)

7:00am – Halloween Crazy (Travel)

8:00am – Godzilla (1998) (SHO 2)

8:00am – Halloween’s Most Extreme (Travel)

8:15am – You Better Watch Out (SHO Beyond)

8:30am – The Sandman (SyFy)

9:00am – Hocus Pocus (Freeform)

10:00am – Cutting Class (SHO Beyond)

10:30am – Drag Me to Hell (SyFy)

11:10am – The Simpsons: Treehouse of Horror-thon (Freeform)

11:35am – Beyond White Space (SHO Beyond)

1:15pm – Haunter (SHO Beyond)

1:40pm – Scooby-Doo (2002) (Freeform)

1:40pm – Van Helsing (Moviemax)

2:55pm – The House on Sorority Row (SHO Beyond)

3:25pm – Piranha (1978) (Thriller Max)

3:45pm – Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed (Freeform)

4:30pm – They Live (SHO Beyond)

5:50pm – Hocus Pocus (Freeform)

6:20pm – Happy Death Day (HBO Signature)

7:30pm – Red Eye (5Star Max)

8:00pm – 31 Nights of Halloween Fan Fest (Freeform Premiere)

9:00pm – Goosebumps (Freeform Premiere)

9:00pm – Ghost Adventures: Serial Killer Spirits (Travel)

10:00pm – RoboCop (1987) (HBO Zone)

11:30pm – Monster House (Freeform)

11:45pm – Dude Bro Party Massacre III (SHO Beyond)

12:00am – The Descent: Part 2 (Outermax)

Sunday, October 6th

1:30am – Scared Shrekless (Freeform)

1:30am – The Beyond (SHO Beyond)

1:35am – Cold Creek Manor (Thriller Max)

2:20am – Deep Rising (Action Max)

3:16am – Ominous (SyFy)

4:45am – Haunter (SHO Beyond)

6:00am – The Hitcher (1987) (Action Max)

6:25am – Jurassic Galaxy (SHO Beyond)

7:00am – Charlie and the Chocolate Factory (Freeform)

7:30am – Van Helsing (Thriller Max)

7:40am – Exposure (SHO Beyond)

8:30am – Truth or Dare (2017) (SyFy)

8:35am – Scary Movie 3 (Cinemax)

9:00am – The Fog (2005) (SHO Beyond)

9:30am – Monster House (Freeform)

10:00am – Unfriended (Cinemax)

10:30am – Joy Ride 3: Roadkill (SyFy)

11:00am – The Meg (HBO2)

11:30am – Scooby-Doo (2002) (Freeform)

11:40am – The Good Son (Thriller Max)

12:30pm – Joy Ride 2: Dead Ahead (SyFy)

12:40pm – It Stains the Sands Red (SHO Beyond)

1:30pm – Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed (Freeform)

2:15pm – The Frighteners (Moviemax)

2:30pm – Joy Ride (SyFy)

3:05pm – Mr. Brooks (Action Max)

3:35pm – Hocus Pocus (Freeform)

4:00pm – Godzilla (1998) (Showtime)

4:00pm – Level 16 (SHO Beyond)

5:45pm – Goosebumps (Freeform)

5:45pm – Close Encounters of the Third Kind (SHO Beyond)

6:20pm – Buried (Cinemax)

6:30pm – The House with a Clock in its Walls (Showtime)

8:00pm – Ghosts of Mars (SHO Beyond)

8:15pm – Hotel Transylvania (Freeform)

9:00pm – The Walking Dead Season 10 Premiere (AMC)

9:00pm – Halloween Wars (Food Network)

9:45pm – The Fog (2005) (SHO Beyond)

10:00pm – Haunted Gingerbread Showdown (Food Network)

10:00pm – Witches of Salem (Travel)

10:20pm – Hocus Pocus (Freeform)

11:25pm – Zombie Honeymoon (SHO Beyond)

12:30am – 31 Nights of Halloween Fan Fest (Freeform)

Monday, October 7th

12:50am – Nazi Undead (SHO Beyond)

1:30am – Monsters vs. Aliens: Mutant Pumpkins (Freeform)

2:10am – American Satan (SHO Beyond)

3:46am – Joy Ride 2: Dead Ahead (SyFy)

4:05am – The Terror of Hallow’s Eve (SHO Beyond)

5:25am – A Demon Within (SHO Beyond)

7:00am – Mail Order Monster (SHO Beyond)

7:55am – Darkman III: Die, Darkman, Die! (HBO Zone)

8:30am – Joy Ride 3: Roadkill (SyFy)

8:55am – The Darkest Minds (HBO Latino)

9:25am – The Nun (HBO Zone)

9:30am – The Darkest Minds (HBO)

10:00am – Don’t Sleep (SHO Beyond)

10:30am – Joy Ride (SyFy)

11:30am – Decorating Disney: Halloween Magic (Freeform)

11:35am – Lady Psycho Killer (SHO Beyond)

12:00pm – Deep Rising (Outermax)

12:30pm – 31 Nights of Halloween Fan Fest (Freeform)

12:45pm – Sphere (HBO)

12:50pm – Happy Death Day (HBO Zone)

1:00pm – The Village (Showtime Showcase)

1:30pm – Dark Shadows (2012) (Freeform)

2:30pm – The Forest (HBO Zone)

2:50pm – Lawnmower Man (SHO Beyond)

3:15pm – Sphere (HBO Latino)

3:30pm – Red Eye (Action Max)

4:10pm – Hocus Pocus (Freeform)

4:45pm – The Final Wish (SHO Beyond)

6:00pm – Jurassic Park (AMC)

6:20pm – Hotel Transylvania (Freeform)

6:20pm – Winchester (SHO Beyond)

6:50pm – Replicas (Outermax)

8:00pm – Good Witch Halloween (Hallmark)

8:00pm – Unfriended (Moviemax)

8:00pm – Stray (SHO Beyond)

8:00pm – I Know What You Did Last Summer (SyFy)

8:10pm – My Soul to Take (Thriller Max)

8:20pm – Buried (Action Max)

8:25pm – Ghostbusters (1984) (Freeform)

8:25pm – Asylum (HBO Zone)

9:00pm – Halloween Baking Championship (Food Network)

9:00pm – Resident Evil: Apocalypse (HBO2)

9:00pm – Paranormal Survivor (Travel)

9:30pm – The Ruins (SHO Beyond)

10:00pm – Paranormal Emergency (Travel)

10:00pm – Halloween Cake Off (Food Network)

10:04pm – I Still Know What You Did Last Summer (SyFy)

10:35pm – Insidious: The Last Key (HBO2)

11:05pm – Saw V (SHO Beyond)

11:30pm – The First Purge (HBO Zone)

11:30pm – The Village (Showtime Showcase)

11:40pm – Angel Heart (SHO 2)

12:03am – I’ll Always Know What You Did Last Summer (SyFy)

12:05am – Cat People (Thriller Max)

12:20am – Signs (HBO2)

Tuesday, October 8th

2:00am – Halloween (2018) (HBO)

4:00am – Primal Rage (SHO Beyond)

4:10am – The Skulls 3 (Thriller Max)

4:50am – Jessabelle (HBO/HBO Latino)

5:50am – The Skulls II (Moviemax)

5:50pm – The Hallow (SHO Beyond)

6:00am – Arachnophobia (HBO2)

9:27am – Piranha (1978) (Moviemax)

9:30am – The Thing (2011) (SyFy)

10:00am – Beyond White Space (SHO Beyond)

11:00am – The Haunted Mansion (2003) (Freeform)

11:35am – The Fog (2005) (SHO Beyond)

11:45am – Victor Crowley (HBO2)

11:45am – I’ll Always Know What You Did Last Summer (SyFy)

11:55am – Unfriended (Action Max)

12:10pm – Child’s Play 2 (Outermax)

1:00pm – The Corpse Bride (Freeform)

1:15pm – Dead Night (SHO Beyond)

1:20pm – Child’s Play 3 (Action Max)

1:45pm – I Still Know What You Did Last Summer (SyFy)

2:00pm – The Invasion (2007) (HBO)

2:50pm – The Descent (Action Max)

3:00pm – Jurassic Park (AMC)

3:00pm – Ghostbusters (1984) (Freeform)

3:45pm – I Know What You Did Last Summer (SyFy)

4:35pm – What Keeps You Alive (SHO Beyond)

5:30pm – Ghostbusters II (Freeform)

5:45pm – Predators (HBO Zone)

5:45pm – Rings (SyFy)

6:05pm – The Skulls (Thriller Max)

6:20pm – The Fog (2005) (SHO Beyond)

6:30pm – Hell Fest (SHO 2)

7:00pm – Boo! A Madea Halloween (USA)

8:00pm – The Lost World: Jurassic Park (AMC)

8:00pm – Iron Man (Freeform)

8:00pm – The Texas Chainsaw Massacre 2 (SHO Beyond)

8:00pm – The Ring (2002) (SyFy)

9:15pm – Boo! A Madea Halloween (USA)

9:15pm – Upgrade (HBO)

9:45pm – Piranha (2010) (SHO Beyond)

10:00pm – Blair Witch (SyFy)

10:00pm – Most Terrifying Places (Travel)

11:00pm – Jurassic Park III (AMC)

11:50pm – Cold Creek Manor (Thriller Max)

12:00am – Scooby-Doo (2002) (Freeform)

12:00am – Cucuy: The Boogeyman (SyFy)

12:25am – Wes Craven Presents Wishmaster (More Max)

Wednesday, October 9th

1:00am – Zombie Honeymoon (SHO Beyond)

2:00am – Day of Reckoning (SyFy)

2:25am – Blood Fest (SHO Beyond)

3:00am – RoboCop 3 (HBO2)

3:48am – The Skulls (Thriller Max)

4:00am – The House on Sorority Row (SHO Beyond)

4:00am – Goblin (SyFy)

9:30am – Rings (SyFy)

10:30am – The Cured (SHO Beyond)

11:00am – The Nightmare Before Christmas (Freeform)

11:35am – Scary Movie 3 (Action Max)

11:45am – Fright Night (2011) (SyFy)

12:40pm – Scooby-Doo (2002) (Freeform)

1:30pm – Cutting Class (SHO Beyond)

2:00pm – Cucuy: The Boogeyman (SyFy)

2:45pm – Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed (Freeform)

3:00pm – Jurassic Park III (AMC)

3:05pm – The Terror of Hallow’s Eve (SHO Beyond)

4:00pm – The Ring (2002) (SyFy)

4:30pm – The Covenant (SHO Beyond)

4:55pm – Iron Man (Freeform)

5:00pm – The Lost World: Jurassic Park (AMC)

5:15pm – Buried (5Star Max)

6:00pm – Halloween (2018) (HBO Signature)

6:00pm – Blair Witch (SyFy)

6:05pm – Halloween (2018) (HBOSGe)

6:05pm – The Little Stranger (Thriller Max)

6:10pm – Replicas (Cinemax)

6:15pm – They Remain (SHO Beyond)

7:55pm – Cutting Class (SHO Beyond)

8:00pm – Jaws (AMC)

8:00pm to 11:00pm – The Simpsons: Treehouse of Horror-thon (Freeform)

8:00pm – Hansel & Gretel: Witch Hunters (SyFy)

8:15pm – Happy Death Day (HBO Signature)

9:30pm – The Covenant (SHO Beyond)

10:00pm – The Predator (HBO Zone)

10:00pm – Wrong Turn (SyFy)

10:00pm – Van Helsing (Thriller Max)

11:00pm – Jaws 2 (AMC)

11:10pm – The Beyond (SHO Beyond)

11:20pm – Mr. Brooks (5Star Max)

11:56pm – Wrong Turn 2: Dead End (SyFy)

12:00am – Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed (Freeform)

12:45am – Drive Angry (SHO Beyond)

Thursday, October 10th

1:35am – Jaws 3 (AMC)

1:50am – The Skulls II (Thriller Max)

2:00am – Jurassic World: Fallen Kingdom (HBO Family)

2:00am – Wrong Turn 4: Bloody Beginnings (SyFy)

2:30am – The Evil Dead (1981) (Showtime)

4:00am – Evil Dead II (Showtime)

4:30am – Cursed to Kill (SHO Beyond)

6:00am – Karma (SyFy)

6:05am – My Soul to Take (More Max)

7:00am – Skinwalkers (HBO2)

8:00am – Wrong Turn 6: Last Resort (SyFy)

8:40am – Signs (HBO Zone)

9:35am – Arachnophobia (HBO Comedy)

10:00am – Wrong Turn 5: Bloodlines (SyFy)

10:15am – Jaws the Revenge (AMC)

10:15am – The Final Wish (SHO Beyond)

10:30am – The Descent: Part 2 (Cinemax)

10:30am – RoboCop (1987) (HBO Zone)

11:00am – Monsters vs. Aliens: Mutant Pumpkins (Freeform)

11:30am – R.L. Stine's Mostly Ghostly: One Night in Doom House (Freeform)

12:00pm – Hell Fest (SHO Beyond)

12:00pm – Wrong Turn 4: Bloody Beginnings (SyFy)

12:15pm – Jaws 3 (AMC)

1:30pm – Deep Rising (Action Max)

1:30pm – Lady Psycho Killer (SHO Beyond)

1:40pm – Monster House (Freeform)

1:50pm – Darkman (HBO Zone)

2:00pm – Wrong Turn 2: Dead End (SyFy)

2:05pm – Eve’s Bayou (Cinemax)

2:30pm – Jaws 2 (AMC)

3:45pm – Disney•Pixar's Finding Nemo (Freeform)

4:06pm – Wrong Turn (SyFy)

4:45pm – The Final Wish (SHO Beyond)

5:00pm – Jaws (AMC)

6:02pm – Hansel & Gretel: Witch Hunters (SyFy)

6:15pm – Hocus Pocus (Freeform)

6:30pm – Hell Fest (SHO Beyond)

8:00pm – Jurassic Park (AMC)

8:00pm – Ghost Light (SHO Beyond)

8:00pm – Annabelle: Creation (SyFy)

8:00pm – The Black Cat (1934) (Turner Classic Movies)

8:25pm – Hotel Transylvania (Freeform)

8:25pm – The Darkness (Thriller Max)

9:00pm – The Invasion (2007) (HBO Signature)

9:15pm – Curse of the Demon (Turner Classic Movies)

10:00pm – Piranha (1978) (Thriller Max)

10:00pm – The Holzer Files (Travel)

10:30pm – Disney•Pixar's Toy Story of TERROR! (Freeform)

10:30pm – The Boy (SyFy)

10:45pm – The Seventh Victim (Turner Classic Movies)

11:00pm – Jurassic Park (AMC)

11:15pm – Saw IV (SHO Beyond)

11:50pm – Big Trouble in Little China (HBO Comedy)

12:00am – Monster House (Freeform)

12:15am – The Devil’s Bride (Turner Classic Movies)

12:30am – Dead Still (SyFy)

12:35am – Replicas (More Max)

Heather Wixson
About the Author - Heather Wixson

After falling in love with the horror genre at a very early age, Heather Wixson has spent the last decade carving out a name for herself in the genre world as a both a journalist and as a proponent of independent horror cinema. Wixson is currently the Managing Editor for DailyDead.com, and was previously a featured writer at DreadCentral.com and TerrorTube.com where her online career began; she’s also been a contributor at FEARnet as well as a panelist for several of their online programs.

Wixson recently finished her first book, Monster Squad: Celebrating the Artists Behind Cinema's Most Memorable Creatures, and is currently working on her second upcoming book project on special effects artists as well.

Sidebar Ad
Banner